Platforma za video konferencije Zoom pridružila se organizaciji za borbu protiv terorizma koju su formirale velike američke tehnološke kompanije uključujući Meta Platforms, ranije poznat kao Fejsbuk i Majkrosoft.
Kako prenosi Rojters, taj korak predstavlja najnovije proširenje Globalnog internet foruma za suprotstavljanje terorizmu (GIFCT), nezavisne grupe preko koje kompanije članice dele informacije za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma na svojim internet stranicama.
Zum aplikacija za video komunikaciju, čija je upotreba porasla tokom pandemije, poslednjih meseci primetila je usporen rast i suočila se sa problemom kako na svojoj platformi da smanji zloupotrebe.
GIFCT, koji je saopštio da želi da proširi svoje kompanije članice, dodao je pet novih platformi ove godine, uključujući domaćeg giganta Airbnb, društvena mreža Tumblr i platforma za onlajn izdavaštvo WordPress. Ona sada ima 18 članova i saopštila je da planira da pridruži još kompanija u narednoj godini.
GIFCT je nastao 2017. pod pritiskom američke i evropske vlade posle niza smrtonosnih napada u Parizu i Briselu. Njeni osnivači bili su Fejsbuk, Majkrosoft, Tviter i Alfabetov Jutjub.
„Naša je odgovornost da podržimo naše korisnike i zaštitimo ih od onlajn pretnji“, rekao je Džoš Parecki, Zumov pomoćnik generalnog savetnika za poverenje i bezbednost u saopštenju. „Saradnjom sa drugim liderima širom industrije, deljenjem ključnih učenja i napredovanjem u istraživanju, težimo da digitalni svet učinimo bezbednijim mestom za sve.“
Dok su se pojedinci i kompanije okrenuli aplikacijama za video konferencije tokom ograničenja zaključavanja usled pandemije, Zum se suočio sa problemima moderacije sadržaja visokog profila.
One su se kretale od zloupotreba kao što je „zoombombing“, gde su nepozvani korisnici rušili tuđe pozive da dele govor mržnje i rasizma, nasilni ili pornografski sadržaj, do odluka kao što je otkazivanje virtuelnog događaja na kojem je Leila Kaled, članica palestinske grupe na listi terorističkih organizacija Američkog državnog sekretarijata.
Izvršni direktor GIFCT-a Nikolas Rasmusen naveo je u saopštenju da je oduševljen što je dodao Zum jer njegova misija „zahteva da rade sa raznovrsnim spektrom kompanija… da razviju rešenja preko platformi koje teroriste i nasilne ekstremiste čine neefikasnim širom interneta.“
GIFCT se suočio sa kritikama nekih zagovornika ljudskih i digitalnih prava zbog centralizovane ili široke cenzure i poziva na veću transparentnost.
Među članovima ove grupe su i Pinterest, Amazon i servis za deljenje datoteka Dropbox.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.