Kako savremena tehnologija može da ublaži tegobe kod starenja ljudi, kako je uz pomoć 3D štampača napravljena štitna žlezda i kako “pametna rukavica” pomaže slepima i slabovidima da tumače emocije i prepoznaju boje?
Ovo su samo neke od tema predstojeće regionalne konvencije “FABelgrade” koja se 28. i 29. aprila održava u beogradskom Domu omladine, pod motom “MAKE YOUR FUTURE” – napravi svoju budućnost, navodi se u saopštenju za medije.
Vodeći svetski i domaći stručnjaci govoriće o primeni 3d štampe i srodnih tehnologija u nauci, medicini, obrazovanju, robotici, dizajnu, arhitekturi, preduzetništvu i industriji. Kroz niz zanimljivih praktičnih radionica biće prikazano kako nove tehnologije i uređaji, osim za zabavu, mogu da posluže i u drugim oblastima. Od onih koje su posvećene elektronici i robotici, za odrasle i za decu, preko uzgajanja pečuraka po principu “uradi sam”, do toga kako 3D skeniranje i 3D štampa pomažu arheolozima. Inače, ova tehnologija već sada značajno doprinosi napretku u oblasti medicine.
– Između ostalog biće reči o pametnoj rukavici za slepe i slabovide. Ovaj uređaj može da pomogne za lakše snalaženje u prostoru i svakodnevnim okolnostima, prepoznavanje lica i tumačenje emocija, detekciju boja i objekata. Takođe, imaćemo radionicu “Odštampana prošlost” gde će se videti kako 3D skeniranje i štampa pomažu arheolozima da rekonstruišu svoje nalaze – najavljuje dr Ivana Gađanski, projektni direktor konvencije i predsednik udruženja “FAB inicijativa”, piše u saopštenju.
Kako je saopšteno novi talas preduzetništva zasnovan je i na biotehnologiji. “Biznis budućnosti“ uključuje i održive načine poljoprivede i tzv. urbanog farminga, kao i biomedicinske tehnologije, posebno zanimljivu 3D bioštampu.
– Kako biotehnologija može pomoći u ublažavanju tegoba izazvanih starenjem govoriće Gijem Velve Kaskijas, osnivač Elvesisa, najveće kompanije za proizvodnju mikrofluidnih čipova u Evropi. Jedan od govornika biće i Usef Hesuani iz ruske kompanije “3D Bioprinting solutions” koja je prva na svetu odštampala štitnu žlezdu i implantirala je na životinjama. Magnetni 3D bioštampač, na kojem trenutno rade, biće testiran na Međunarodnoj svemirskog stanici (ISS) – kaže dr Gađanski, stoji u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.