Mikrobiolog objašnjava koji mikrobi mogu da se kriju u vašem termosu za vodu.
Termos je danas postao deo poslovne opreme.
Nekda se samo nosio na putovanja, ali danas se nosi svuda, na posao, u šetnju, na odmor, na putovanja.
Zahvaljujući društvenim mrežama, termosi su postali svojevrsni modni dodatak, ali i način da se ispune zdravstvene preporuke za unos od 6-8 čaša vode dnevno, uz smanjenje uticaja na životnu sredinu, smanjujući kupovinu plastike za jednokratnu upotrebu.
Međutim, dok se korišćenje termosa može činiti plemenitim činom zaštite planete i očuvanja zdravlja, ove flaše mogu nositi skrivene rizike.
Istraživanje koje je sprovela američka kompanija za filtraciju vode WaterFilterGuru pokazuje da, ukoliko ne perete svoju flašu pravilno i redovno, na njenoj površini i unutrašnjosti mogu se nakupiti bakterije i plesni koje, ako se progutaju, mogu ozbiljno da vas razbole, piše ScienceFocus.
Šta sve može da se nalazi u vašoj flaši za vodu?
Voda, čak i iz slavine, obično nije sterilan, i rast bakterija se prirodno dešava u svakoj vodi koja nije gazirana samo nekoliko dana nakon što se flaša napuni. Ako se voda čuva na sobnoj temperaturi, što duže flaša stoji, to će više bakterija rasti. Međutim, stavljanje napunjene flaše u frižider može pomoći u smanjenju broja mikroorganizama, objašnjava dr Primroz Friston, koja je vanredna profesorka kliničke mikrobiologije i naučna komunikatorka sa Univerziteta u Lajdsteru. Njena istraživanja objavljena su u časopisima Applied & Environmental Microbiology, Journal of Endocrinology i BMC Microbiology.
Neki od mikroba u flaši dolaze direktno iz vode, ali većinom potiču od osobe koja je koristi. Naša tela su prirodno prekrivena milionima mikroba (mikroflora), uključujući i unutrašnjost naših usta.
Mikroorganizmi koji se nalaze u tipičnoj flaši za vodu uključuju mikrobe sa kože i iz usta, kao što su Staphylococcus i Streptococcus. Iako su ovi mikrobi obično deo ljudske mikroflore, oni mogu izazvati infekcije kože i respiratornog sistema.
Termos će takođe sadržati mikroorganizme prisutne u okolini, koji mogu biti veoma raznoliki. Ovi mikrobi završavaju na spoljašnjoj površini flaše, a potom i u njenoj unutrašnjosti, prelazeći sa tela korisnika ili mesta gde je flaša stavljena. Svaki put kada pijete iz flaše, dodajete bakterije iz svojih usta (koja je dom miliona mikroba).
Ako vlasnik flaše ne pere ruke, bakterije koje obično žive u ljudskim crevima, i koje su povezane sa toaletom, poput Escherichia coli (E. coli), takođe mogu dospeti u flašu. Istraživanje WaterFilterGuru-a pokazalo je da su nivoi bakterija iz ljudskih creva, kao što je E. coli, u tipičnim termosima za vodu bili slični onima koji se nalaze na WC šolji.
U suštini, kontaminirana voda može oštetiti vaše zdravlje, izazivajući stomačne smetnje (proliv i povraćanje), a ako su prisutne plesni, možda i alergije. Trudnice, vrlo mladi ljudi, stariji ili osobe sa oslabljenim imunitetom su najviše izložene riziku od bolesti usled konzumiranja kontaminirane vode.
Vrsta tečnosti koju stavljate u svoju flašu takođe ima veliki uticaj na to šta će rasti unutar nje. Pića koja vas hrane, hrane i mikroorganizme, pa je najbolje izbegavati punjenje termosa bilo čim osim vodom. Tečnosti koje posebno treba izbegavati uključuju proteinske šejkove, energetske napitke, voćne sokove ili bilo šta što sadrži šećer, jer ovo može podstaći rast bakterija ili plesni.
Zanimljivo je da gazirana (karbonizovana) voda obično ima antimikrobna svojstva. Istraživanja su pokazala da dodavanje CO2 u flaširanu vodu inhibira rast patogena poput E. coli i Pseudomonas aeruginosa, koji mogu izazvati ozbiljne infekcije kod ljudi. Međutim, čak i flaše napunjene gaziranom vodom i dalje moraju biti redovno čišćene kako bi se sprečio rast bakterija na unutrašnjim zidovima.
Kako da operete svoj termos?
Iako vaš termos može biti ponovo upotrebljiv, on ne održava sopstvenu higijenu. To znači da je jednostavno nemoguće da ga ponovo napunite, a da ga pre toga niste oprali.
Ako ne perete termos redovno, sve bakterije i plesni koje mogu biti prisutne će rasti i kontaminirati tečnost koju stavite u nju. Zatim, kada sledeći put pijete iz termosa, možete primetiti čudan ukus ili teksturu zbog otpada koji luče rastući mikrobi.
Zbog toga je važno da redovno perete svoj termos kao što biste oprali bilo koji predmet koji dolazi u kontakt sa hranom, kao što su lonci ili tanjiri.
Srećom, čišćenje termosa za vodu je jednostavno, ali neophodno.
Koristite toplu vodu (preko 60°C, jer ova temperatura ubija većinu patogena), dodajte sredstvo za pranje sudova, promućkajte je i ostavite deset minuta. Zatim je isperite toplom vodom i ostavite da se osuši – najbolje je da to bude preko noći, jer temeljno sušenje takođe pomaže u zaštiti od rasta mikroba.
Za težu kontaminaciju (ako flaša nije prana duže vreme), dodajte mešavinu pola sirćeta i pola vode i ostavite je da stoji nekoliko dana. Zatim operite termos koristeći gore opisane metode.
Da biste izbegli bolesti zbog termosa, idealno bi bilo da je perete sa deterdžentom nakon svake upotrebe, ili barem nekoliko puta nedeljno. Takođe je važno očistiti sve poklopce ili dodatke kao što su slamke, jer oni takođe mogu sadržati mikroorganizme.
Međutim, nemojte se previše brinuti, jer mi ljudi imamo izuzetno moćan imunološki sistem koji nas štiti od infekcija svih vrsta, sistem koji je evoluirao dok smo živeli u mnogo manje higijenskim uslovima, retko prali ruke i pili prljavu vodu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.