U severoistočnoj Evropi sve se brže šire tigrasti komarci koji prenose zika virus i denga groznicu. Stigli su čak do Pariza gde su lokalne vlasti hitno sprovele dezinsekciju, piše Večernji list.
Zdravstvene vlasti u Parizu prvi put su sprovele dezinsekciju kako bi ubile tigraste komarce koji prenose bolesti, a čije je brzo širenje na severu Evrope podstaknuto klimatskim promenama.
Insekticidi su prskani po drveću, zelenim površinama i drugim područjima gde se komarci razmnožavaju.
Ovakve mere su česte u tropskim gradovima, ali postaju sve češće i u Evropi jer se tigrasti komarac, koji može prenositi viruse zika, denga i čikungunja groznicu, sve brže razmnožava i širi iz svoje prirodne jugoistočnoazijske sredine.
Zamenica gradonačelnika Pariza, Ana Sujri, koja je odgovorna za zdravstvenu politiku, izjavila je da je jug Francuske već nekoliko godina pogođen sve većim brojem tigrastih komaraca.
Regionalni zdravstveni zavod potvrdio je da je dezinsekcija izvršena na određenim područjima, posebno unutar radijusa od 150 metara oko kuće osobe koja se vratila u Pariz zaražena denga groznicom.
„Sve smo učinili kako bismo smanjili rizik od širenja denga groznice“, izjavili su, prenosi Guardian.
Takođe, još jedna osoba u istom delu grada obolela je od denga groznice nakon povratka s putovanja, pa je sprovedena i druga dezinsekcija.
Gradski organi su preduzeli sve što su mogli kako bi sprečili dalje širenje bolesti.
Naime, ako tigrasti komarac ubode osobu koja je virus unela iz inostranstva, postaje prenosilac bolesti.
Tigrasti komarac, po latinskom nazivu Aedes albopictus, stigao je u južnu Evropu početkom ovog veka i od tada se brzo širi prema severu, naselivši se u Francuskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj.
Zdravstveni stručnjaci kažu da je njegovo širenje na kontinentu uspešno delom i zbog klimatskih promena, jer toplije vreme skraćuje period inkubacije za jajašca, dok zime više nisu dovoljno hladne da ih ubiju i zaustave u razvoju.
Dodatna specifičnost tigrastih komaraca je što napadaju tokom celog dana, dok drugi komarci uglavnom ujedaju naveče.
„Uvereni smo da je to rizik koji će postati sve veći“, rekla je za AFP u aprilu Mari-Kler Pati, vođa odeljenja za praćenje bolesti pri javnom zdravstvenom uredu u Francuskoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.