Titovi Havaji, letovalište samo za elitu, to su bili Kupari kraj Dubrovnika u Jugoslaviji.
Titovi Havaji, letovalište u kome je nekada šetao Tito više ne izgleda kao iz krajolik iz filma.
Zvuk koraka i pucketanje stakla, poruke na zidovima koje nas teraju da zastanemo i razmislimo o grafitima lokalnih umetnika, žicama koje vire iz zidova, kao i dušecima skvotera koji su odlučili da spavaju u istom mestu gde su nekada šetali Tito, Ričard Barton i Elizabet Tejlor, Jul Briner i drugi danas se prisećaju na idilična vremena kada su u Kuparima tekli šampanjac, med i mleko, piše Pun kufer.
Raskošne kružne stepenice nekada fascinantnih hotela i mesta za lustere koji su nekada bacali svetlost na značajna vojna lica i svetsku elitu danas podsećaju na ratne tragedije na zapadnoj obali Župskog zaliva, manje od 10 kilometara od centra Dubrovnika.
Turizam u Kuparimu ima dugu istoriju.
Razvija se od početka 20. veka, kada je Dalmatinsko trgovačko društvo kupilo imanje Kaboga, dvorac i ostatke ciglane od dubrovačke patricijske porodice i prodalo ih češkim preduzetnicima 1919. godine.
Kako piše Enciklopedija.hr, iste godine počela je izgradnja prvog hotela (Štrand), preuređenje stare ciglane i dvorca u hotel Grand, te uređenje parka sa avenijama palmi.
Titovi Havaji, ekskluzivno odmaralište
Posle Drugog svetskog rata Kupari su postali ratno odmaralište, jedno od najekskluzivnijih u Evropi, zbog čega su i nazvani Titovim Havajima. U zlatno doba izgrađeni su novi hoteli u koje je, prema nekim izvorima, uloženo oko milijardu dolara. I danas, prolazeći kroz ostatke nekada veličanstvenog hotela Pelegrin, koji je projektovao vrsni sarajevski arhitekta David Finci, moguće je zamisliti nekadašnji luksuz.
Tokom rata devedesetih hoteli su znatno oštećeni i odneto je sve što se moglo odneti.
Tužan prizor
Melanholični krajolik, deo po deo vreme neumorno ruši, ne sprečava Dubrovčane i turiste da se kupaju i uživaju na jednoj od omiljenih plaža u ovom delu grada. Za one koji više vole kamenje ili samoću, plaža Kupari možda nije najlepša u Dubrovniku, ali se svi slažu da je najneobičnija.
Ako skrenete pogled sa napuštenih objekata, naići ćete na čisto plavo more oivičeno sitnim i krupnim šljunkom, a ponegde i peskom. Na plaži se nalazi i kafić u kome se možete osvežiti, kao i tuš, ali ima dovoljno parkinga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.