Naučnici američke svemirske agencije NASA „potpuno su zaprepašćeni“ prvim nalazima analiza tla sa Marsa (na fotografiji) koje izgleda ima potrebne sastojke za održavanje života. Naučnici koji rade na misiji sonde „Feniks“ koja je sletela na Mars, rekli su da preliminarne analize uzorka tla koji je na Marsu zahvatila „ruka“ kosmičkog robota pokazuje da je to tlo mnogo alkalnije nego što se očekivalo.

Naučnici američke svemirske agencije NASA „potpuno su zaprepašćeni“ prvim nalazima analiza tla sa Marsa (na fotografiji) koje izgleda ima potrebne sastojke za održavanje života. Naučnici koji rade na misiji sonde „Feniks“ koja je sletela na Mars, rekli su da preliminarne analize uzorka tla koji je na Marsu zahvatila „ruka“ kosmičkog robota pokazuje da je to tlo mnogo alkalnije nego što se očekivalo. „Mi smo u osnovi našli ono što izgleda da su neophodni sastojci, nutrijenti za održavanje života, bilo u prošlosti, u sadašnjosti ili budućnosti“, rekao je novinarima Sem Kounejvs, glavni istraživač u hemijskoj laboratoriji. Nutrijenti su hrana ili hemikalije potrebne za život i rast organizma, ili druge materije potrebne metabolizmu koje se moraju uneti iz okoline. „To je tip zemlje koji biste verovatno imali u svom dvorištu, znate alkalni tip. Mogli biste da gajite špargle zaista dobro… to je vrlo uzbudljivo za nas. Mi smo svi bili potpuno zaprepašćeni kada su nam stigli ti nalazi“, rekao je Kounejvs.
Naučnici NASA-e nisu bili spremni da idu toliko daleko da kažu da sada čvrsto veruju da ima života na Marsu, čak i običnih mikroba, i naglasili su da su rezultati tek preliminarni i da je potrebno da se obavi još analiza. „Nema ništa u toj zemlji što bi isključilo život, naprotiv ona deluje vrlo prijateljski… nema ničeg otrovnog“, rekao je Kounejvs. Feniks je sleteo na Mars 25. maja posle desetodnevnog puta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari