Sve više brendova sportskih grudnjaka i sportske odeće u svom sastavu ima visoke nivoe hemijskog jedinjenja BPA koji se koristi u izradi nekih vrsta plastike, a može uzrokovati astmu, kardiovaskularne bolesti ili gojaznost, upozorio je nedavno američki Centar za zdravlje životne sredine (Center for Environmental Health (CEH)).
Nakon što su još u oktobru upozorili kupce o prisutnosti ovog jedinjenja u sportskoj odeći, CEH je u nedavno naveo da je kontaktirao još osam brendova čije helanke, bermude, šorcevi, sportski grudnjaci i majice sadrže BPA u količinama, pokazala su testiranja, čak 40 puta višim od bezbednih. Nivoi se temelje na standardima postavljenim u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, gde su na snazi neki od najstrožih zakona za zaštitu zdravlja od hemikalija u SAD, piše CNN, a prenosi N1 Hrvatska.
Prema kalifornijskom zakonu, maksimalno dopušteni nivo BPA kome se sme izložiti koža iznosi 3 mikrograma dnevno.
Većina izlaganja BPA proučavala se u kontekstu unosa u organizam, a apsorpcija kroz kožu nije se proučavala kroz podatke dobijene upijanjem s odeće. BPA se iz organizma eliminiše za nekoliko dana, iako neki stručnjaci veruju da kontinuirano izlaganje iz više izvora može predstavljati razlog za zabrinutost.
Ana Soto, profesorka imunologije na katedri za medicinu Univerziteta Tafts, kaže da su stručnjaci ustanovili opasnost koju BPA predstavlja i kroz unos u organizam i kroz dermalnu apsorpciju.
Američki savet za hemiju, s druge strane, tvrdu da je BPA “najviše testirana hemikalija koja se danas koristi, a njena sigurnost dokazana je tokom 50 godina.”
U saopštenju objavljenom u februaru, ovaj savet je napisao da je 2018. američka Agencija za bezbednost hrane i lekova (Food and Drug Administration (FDA)) objavila rezultate “najveće studije ikad sprovedene koja se bavila potencijalnim posledicama izlaganja BPA-u na zdravlje. Ova studija, uz mnoge druge, potvrdila je da je BPA bezbedan na niskim nivoima kojima su potrošači izloženi.”
CEH, koji je sproveo testiranja, ima sedište u Kaliforniji, a osnovan je 1996. kao neprofitna organizacija za potrošače. Dosad je ova grupa upozoravala na prisutnost hemikalija u nameštaju, tepisima i podovima, ali i olova i kadmijuma u nakitu za decu. Oni univerzitetima, fabrikama i bolnicama daju savete o potencijalnim opasnostima od hemikalija u proizvodima.
Među testiranom odećom nalazi se ona brendova Athleta, Champion, Kohl’s, Nike, Patagonia, Sweaty Betty, Fabletics i Adidas.
Osoba za odnose sa javnošću brenda Athleta u sredu je izjavio da “Athleta ulaže velike napore da svoje proizvode učini bezbednim po svim primenjivim standardima. Verujemo da tvrdnje iz CEH-a nisu utemeljene i stojimo iza svojih procedura i praksi.”
CEH je ranije upozorio potrošače da sportski grudnjaci brendova Athleta, PINK, Asics, The North Face, Brooks, All in Motion, Nike i FILA, koji su testirani na BPA tokom šestomesečnog perioda, pokazuju da bi odeća mogla potrošače izložiti 22 puta većem nivou BPA od onog koje kalifornijski standardi smatraju bezbednim.
Grupa je takođe testirala bermude i šorceve brendova The North Face, Brooks, Mizuno, Athleta, New Balance i Reebok, a rezultati su bili slični.
CEH je poslao pravne napomene tim kompanijam prošle godine i dao im rok od 60 dana u kojem moraju, u saradnji s centrom, ispraviti svoje procedure. U suprotnom će CEH podneti tužbu kalifornijskom sudu u kojoj će to od njih zahtevati. Grupa je rekla da je nakon toga započela pravne postupke protiv kompanija u februaru.
“Želimo da svi brendovi reformišu svoje proizvode i iz njih uklone sve bisfenole, uključujući BPA. U međuvremenu, preporučujemo da ograničite vreme koje provodite odeveni u sportsku odeću tako što ćete se presvući odmah nakon vežbanja”, savetuje CEH.
BPA se može pronaći u mnogim proizvodima koje koristimo svakodnevno, od flaša za vodu i hrane u limenkama do igračaka i podova. Izloženost BPA kod odraslih osoba povezuje se sa srčanim bolestima, dijabetesom, tumorima, gojaznošću i erektilnom disfunkcijom.
Preuranjena smrt takođe se povezuje s izlaganjem BPA-u, otkrila je studija sprovedena 2020. godine, a nedavno je otkriveno da je ova hemikalija povezana sa dobijanjem astme kod devojčica školskog uzrasta.
“Studije su pokazale da BPA može ući do krvotoka kroz kožu za samo nekoliko sekundi ili minuta preko, na primer, odštampanog računa koji držite u rukama. Sportske grudnjake i majice nosimo satima i u njima se znojimo. Zabrinjava što smo pronašli tako visoke nivoe BPA u odeći,” kaže Kaja Alen Šugarmen, direktorka CEH-ovog programa za nelegalne toksične pretnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.