Toksoplazmoza je infekcija parazitom koji se zove Toxoplasma gondii. Infekcija je veoma rasprostranjena, a ovaj parazit prvi put izolovan 1908. godine.
Oštećenja beba, za koje je odgovoran ovaj parazit, prvi put su opisana 1937, a to su: hidrocefalus (proširenje moždanih komora), horioretinitis (upala mrežnjače) i kalcifikacije u mozgu.
U razvoju ovog parazita postoje tri oblika: vegetativni, cistični i oocista. Parazit ima tri domaćina. Produkcija oocista koja se izlučuju stolicom odvija se samo kod životinja kod familije Felida (mačaka) i one predstavljaju stalne domaćine. Prelazni domaćin može biti svinja, ovca, krava, živina… tj. sve životinje koje dolaze u kontakt sa oocistama koje su izlučile mačke. Ulazna vrata su sistem za varenje, odakle se parazit veoma brzo proširi po organizmu u obliku tkivnih cista. Ukoliko čovek pojede meso koje ima ove ciste, a koje je nedovoljno termički obrađeno (ciste se uništavaju na temperaturi višoj od 60 stepeni C) zaraziće se i dobiće takozvanu stečenu toksoplazmozu. Oboljenje u najvećem broju slučajeva prolazi bez simptoma i ostavlja trajan imunitet. Kod 10 do 20 odsto zaraženih, mogu se javiti simptomi limfadenopatija (otoci limfnih žlezda) uz povišenu temperaturu, malaksalost i znojenje. Kod najtežih slučajeva javlja se ospa, uvećanje slezine i jetre, pa čak i infekcija centralnog nervnog sistema sa fatalnim ishodom.
Najveću opasnost predstavlja infekcija toksoplazmom u trudnoći. Infekcija ploda može nastati samo u slučaju primarne infekcije majke u trudnoći. Ukoliko je infekcija toksoplazmom nastupila pre trudnoće, nemoguć je prenos parazita sa majke na plod. Ako se majka zarazi tokom trudnoće infekcija se može, ali ne mora, preneti na plod. Ako infekcija ploda nastane početkom trudnoće, oštećenja ploda su velika i najčešće se trudnoća završi uginućem ploda ili spontanim pobačajem. Ukoliko se plod inficira od trećeg do šestog meseca nastaju oštećenja vida, mozga i neurološka oštećenja. Infekcija nastala od 6 do 9 meseca dovodi do rađanja nezrelog deteta, male telesne mase ili prevremenog porođaja. Najteže su posledice infekcije nastale početkom trudnoće, a najblaže ako je infekcija nastala krajem trudnoće. Rizik oštećenja ploda od infekcije nastale u prvih 12 nedelja je 75 odsto, a u poslednjih 12 nedelja je ravan nuli.
Važno je zapamtiti: Infekcija toksoplazmom je uglavnom bez simptoma i ostavlja trajan imunitet; Najopasnije je zaraziti se toksoplazmom u prvih 12 nedelja trudnoće; Infekcija toksoplazmom može uništiti samo jednu trudnoću, jer se stiče trajan imunitet. Zaštita od infekcije toksoplazmom u trudnoći je ishrana isključivo termički dobro obrađenim mesom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.