Tomas Mor: Od kraljevog savetnika do smrtne kazne

Dogodilo se na današnji dan - 543 godine od rođenja engleskog filozofa

Ostavite komentar


  1. Такво схватање части је нажалост, неспојиво, са данашњим. Изгубити главу због части! Данас, тога, више, нема. Има врло леп филм „Човек за сва времена“. Сам наслов јасно указује да је реч о изузетно моралној личности.

  2. Da bi se oženio Anom Bolen, kralj Henri je proglasio Anglikansku crkvu i kralja je odredio kao vrhovnog poglavara. To je bio čin reformacije i odvajanje od Katoličke crkve i zato to Tomas Mor nije prihvatio kao veliki katolik.

  3. Henri VIII bio je najokrutniji i najnegativniji kralj Engleske a vladao je cak oko 35 godina. Sve saradnike kao recimo Cromwellaje prvo ustolicio u Kraljevski savet dok su mu isli niz dlaku a posle se svih otarasio jednostavnim proglasenjem nelojalnosti o skratio ih za glavu ukljucivo i svoju drugu suprugo Boleyn. Sest puta se zenio i uvek elegantno ratosiljao prethodnih supruga uprkos katolicanstvu sto je u sluvaju prve zene Katarine od Aragona imalo za posledicu osamostaljenje od Rima jer se Papa nije slozio sa njegovim razvodom. Bio je odvratan i nasilan covek a njegovo okruzenje pokazuje tipicni oportunizam dok im treba ali on ih posle pusta niz vodu sve po redu! Uzasan mentalitet reklo bi se za Engleze ali ti vazi svuda pa i dan danas i kod nas ako izuzmemo skracivanje za glavu mada je i to bilo u slucaju pokojnog Dindica a da ne govorimo ranije o Stambolicu itd

    1. Хенри је ослободио Енглеску од Ватиканске чизме, што је касније омогућило научно-технолошки развој и огромно јачање земље и касније њених колонија. Дозволио штампање књига и слободу вероисповести уместо Мора који их је забрањивао. Формирао и јачао чувену британску краљевску морнарицу. Било је и грешака, али много више доброг. И данас су Уједињено Краљевство и бивше колоније међу најразвијенијим земљама на свету, са слободом вероисповести!

      1. Kako to da ta ista „vatikanska čizma“ nije nimalo sprečavala „naučno-tehnološki razvoj i ogromno jačanje zemlje i kasnije njenih kolonija“ u slučajevima zemalja kao što su Španija i Francuska? Nikako se ne može se reći da je kod njih bio slab „naučno-tehnološki razvoj“, a ni „jačanje zemlje“ nije bilo zanemarljivo, naprotiv!
        Taj isti Henri je samo do pre par godina pre nego što se pokarabasio s Papom pisao knjige pohvala tom istom Papi i uredno spaljivao jerietke protiv katolicizma. Posle je sa istim žarom uništavao i pljačkao katoličke manastire po Engeskoj i spaljivao koga je tamo zatekao.
        Nije Henri izmislio novu veru da bi „oslobodio Englesku od vatikanske čizme“, nego najkraće i najprostačkije rečeno, zbog p***e.
        Bio je prosto opsednut željom da ima muškog naslednika i za neuspehe je okrivljavao svoje žene. Zato nije nimalo birao sredstva da ih se otarasi kad bi omanule (ako baš zatrebalo, skraćivao ih je i za glavu) i tako je terao sve dok najzad nije dobio sina. Nažalost, sin je umro mlad, a ironijom sudbine Henrijeva naslednica je postala žena, Elizabeta I.
        To što se otkačinjanje od Vatikana na duži rok pokazalo za Englesku kao povoljno, nije uopšte Henrijeva zasluga ni svesna namera, nego samo neočekivana kolateralna korist od njegove politike.

        1. Na navedene razloge dodao bih da je možda Nemcima dosadilo(a Englezi se složili) da ih papa reketira pa smislili protestantizam da pare ostanu kod njih.

  4. Godine 1946. upisao se u jedno od četiri pravna društva u Engleskoj, a po završetku obuke biva izabran za advokata 1502. godine.

    1. Ma, nema veze. Nije on prvi koji je diplomirao davno pre nego što je i upisao fakultet.

    2. Pravo se nije učilo na fakultetu nego služeći uz pravnike – advokate.

Ostavite komentar


Na današnji dan

Naslovna strana

Naslovna strana za 18. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.