Dr Marina Đikić iz Urgentnog centra otkrila je za RTS kako se naš organizam prilagođava visokim temperaturama i kako se zaštititi. Napominje da sunčanica i toplotni udar nisu isto.
„Naš organizam ima sposobnost prilagođavanja uslovima spoljašnje sredine, bilo da temperatura raste ili pada. Kada raste, naš termoregulacioni sistem praktično reaguje širenjem krvnih sudova i prekomernim znojenjem. Ipak, kapaciteti su ograničeni, posebno kod najmlađih, odnosno kod dece do godinu dana kod kojih termoregulacioni sistem nije dovoljno razvijen, strašno je iscrpljen kod mnogo starijih bolesnika i nije u punoj kompenzatornoj mogućnosti kod trudnica i hroničnih bolesnika“, otkrila je doktorka.
Kako bi se zaštitili, treba voditi računa o sledećem:
– garderoba treba da bude od prirodnih materijala i komotna,
– obroci treba da budu lagani, ali moraju sadržati minerale i vitamine, jer ih gubimo znojenjem,
– unos vode treba da bude minimum dve litre,
– fizičku aktivnost treba izbegavati u centralnim delovima dana,
– preporučuje se obavljanje aktivnosti u ranim jutarnjim satima, do 8, 9 sati.
Doktorka Đikić ističe da je vreme između 11 i 17 časova na otvorenom bez zaštite najkritičnije, jer naš termoregulacioni sistem ne može da izdrži i može doći do preteranog zagrevanja organizma.
Simptomi mogu biti mučnina, zujanje u ušima, glavobolja, opšta slabost i malaksalost, a u težim slučajevima može doći do povraćanja i poremećaja stanja svesti.
Ozbiljne posledice su moguće ako se simptomi nastave.
Dr Đikić takođe objašnjava razliku između sunčanice i toplotnog udara.
Sunčanica se može rešiti kod kuće, a simptomi su malaksalost, vrtoglavica, bolovi u glavi i zujanje u ušima.
Toplotni udar može biti uzrokovan izvorima toplote u prostoriji, poput pekare. Prvi simptomi mogu biti stanje šoka, poremećaj stanja svesti i koma. Toplotni udar zahteva intervenciju medicinskih stručnjaka i ne može se rešiti kod kuće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.