Novo istraživanje ističe da pušenje, visok krvni pritisak i atrijalna fibrilacija – nepravilan srčani ritam – značajno doprinose većem riziku od teške invalidnosti ili smrti nakon moždanog udara.
Moždani udar može da bude fatalan, ali postoje faktori koji rizik od smrti čine većim.
Ovi faktori imaju veći uticaj od drugih rizika kao što su dijabetes, visok holesterol, konzumacija alkohola, nedostatak fizičke aktivnosti, loša ishrana, stres i višak masnoće na stomaku.
Glavni autor studije dr Ketriona Redin sa Univerziteta u Galveju, , rekla je za Everyday Health važnost upravljanja krvnim pritiskom, lečenja atrijalne fibrilacije i izbegavanja pušenja kako bi se smanjio rizik od moždanog udara.
Faktori rizika i njihov uticaj na teški moždani udar
Istraživanje je obuhvatilo skoro 27.000 odraslih osoba prosečne starosti od 62 godine, od kojih je polovina doživela moždani udar.
Među njima, oko 4.850 ljudi imalo je teške posledice, uključujući nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti ili smrt.
Nalazi objavljeni u Neurologiji pokazuju da:
visok krvni pritisak povećava verovatnoću teškog moždanog udara više od tri puta
atrijalna fibrilacija povećava ovaj rizik više od četiri puta
pušenje skoro udvostručuje rizik od velikog moždanog udara.
Još jedan stručnjak koji je učestvovao u studiji, dr Džošua Z. Vili sa Univerziteta Kolumbija objašnjava za Everidai Health da hipertenzija značajno povećava rizik od hemoragičnih moždanih udara, koji su ređi, ali ozbiljniji od ishemijskih moždanih udara uzrokovanih krvnim ugrušcima ili masnim naslagama.
Prevencija moždanog udara kroz zdrav način života
Iako se istraživanje fokusiralo samo na faktore rizika koji se mogu promeniti, ono naglašava njihov značaj u smanjenju ne samo rizika od moždanog udara, već i njegove težine. dr. Trudi Gaillard sa Međunarodnog univerziteta u Floridi naglašava ulogu upravljanja hroničnim zdravstvenim stanjima i bliske saradnje sa lekarima na kontroli faktora rizika.
Efikasne strategije uključuju:
lekovi za snižavanje krvnog pritiska i antikoagulansi za lečenje atrijalne fibrilacije
prestanak pušenja
30 minuta umerene fizičke aktivnosti, kao što je brza šetnja
prateći zdravu ishranu kao što je mediteranska ili DASH dijeta, koja naglašava nemasne proteine, integralne žitarice i sveže povrće.
Upravljanjem ovim promenljivim faktorima rizika, pojedinci mogu značajno smanjiti svoje šanse za teške ishode nakon moždanog udara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.