Toliko sladoleda, još jedno parče torte koje je pojela proždrljivost… Tokom letnjih meseci mnogi od nas uživaju u više slatkiša nego inače, čime se povećava naša žudnja za šećerom, piše grazia.it.
I iako nas unos ove hrane ispuniti radošću u tom određenom trenutku, naučna istraživanja su pokazala da šećer stvara zavisnost. Stoga, u takvim namirnicama najbolje je uživati umereno.
Reći zauvek zbogom slatkoj hrani i poslasticama, osim što je pogrešno, takođe je i vrlo teško. Ali, postoje neki provereni načini za suzbijanje dosadne žudnje za šećerom koja nas s vremena na vreme obuzima.
Slede tri naučno potkrepljene strategije za zaustavljanje celodnevne žudnje za slatkim.
Nosite odeću roze tonova
Nošenje ružičastog šala, džempera ili čarapa moglo bi bez napora da obuzda želju za šećerom.
Rezultati istraživanja na malom uzorku, objavljeni u časopisu Frontiers in Nutrition otkrili su da su učesnici koji su dobili ružičastu tečnost za ispiranje usta trčali brže i više uživali u trčanju od onih koji su dobili bezbojnu tečnost za iste arome.
Autori istraživanja primetili su da efekat ružičaste tečnosti za ispiranje usta na „dobar osećaj“ može da bude posledica povezanosti boje sa slatkoćom. Drugim rečima, slatki i podsticajni aspekt ružičaste boje mogao bi da pruži osećaj poput šećera, a da zapravo ne morate unosite slatku hranu.
Mirišite agrume (još bolje pomorandže)
Ako vam se čini da komad čokolade u ostavi doziva vaše ime, polako, duboko pomirišite pomorandžu. Ovo može brzo da potisne vaš apetit.
Istraživanje ponašanja u ishrani otkrilo je da su ispitanici koji su pomirisali pomorandžu (koja se naziva „hrana koja odgovara dijeti“) jeli manje čokolade nakon ovog izlaganja čula mirisa zdravijoj hrani.
Igrajte igricu na svom telefonu
Da biste nadvladali želju za šećerom, možete da pokušate da odigrate igricu na svom telefonu.
Studija objavljena u časopisu Addictive Behaviors otkrila je da su volonteri koji su igrali igricu (u ovom slučaju Tetris) na svom telefonu prijavili manje žudnje za alkoholom, nikotinom, kofeinom, ali i za hranom i pićem.
Koncentracija koja se usmerava na igru se tako pokazala kao delotvoran oblik odvraćanja pažnje od žudnji. Uz to, igranje igrica na telefonu takođe može da poveća nivo dopamina, baš kao i šećer.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.