Pečena jagnjetina neizostavni je deo prolećne trpeze, pre svega za Uskrs, a ukoliko ste mislili da ne znate kako da je spremite, do kraja teksta ćemo vas razuveriti. Saznaćete kako da izaberete najbolji komad, i šta vam je potrebno od dodatnih sastojaka.
Kako odabrati najbolji komad?
Pod jagnjetinom podrazumevamo meso životinje starosti između tri meseca i godine dana. Ako kažemo mlada jagnjetina, tada se radi o životinji mlađoj od tri meseca.
Kod odabira mesa za pečenu jagnjetinu važno je znati da je jagnjetina svetlo ružičaste boje, dok je meso starijih životinja tamnocrvene boje. Masno tkivo za pečenje mora da bude bele boje, a ne žute. Meso je nežne strukture i za razliku od mesa starijih životinja, nije prošarano masnoćom.
Na ukus i miris pečene jagnjetine značajno utiče dob životinje, pol, godišnje doba i ishrana. Jagnjetina je najbolja od marta do juna, te ona koja je dosegla težinu između 12 i 15 kg. Poznato je i da je jagnjetina za pečenje koja se hranila aromatičnim biljem, te ona koja je pasla u blizini mora – najboljeg kvaliteta.
Baš kao ispod sača
Ako jagnjetinu odlučimo da pripremimo u rerni, pre pečenja potrebno je da je operemo i dobro prosušimo krpom i natrljamo solju. Janjetinu zatim prelivamo zagrejamo uljem i stavljamo u pećnicu. Dobra ideja je pre pečenja jagnjetinu marinirati.
Osim što omekšavaju meso i daju aromu, marinade mogu da uklone karakterističan miris jagnjetine koji je kod mesa starije dobi jače izražen. Jagnjetinu natrljamo uljem i začinima po želji, poput belog luka, limuna, ruzmarina, majčine dušice i nane, i ostavimo da odstoji preko noći ili par sati pre pečenja.
Osim marinade, za više arome pečene jagnjetine meso možemo da obogatimo nadevom, poput belog luka, komadića slanine i ruzmarina. Jagnjetina se peče između 180 i 200 stepeni i to po 20 minuta za svakih 0.5 kg mesa. Dok se jagnjetina peče poželjno je da je prelivamo močom ili ako je nema dovoljno, dodajemo malo vode.
Kako se ne bi presušila, jagnjetinu možemo da pokrijemo vatrostalnim poklopcem ili folijom koju uklonimo na sredini pečenja. Krompir uz pečenu jagnjetinu možemo da dodamo ili na pola pečenja ili nakon vađenja gotovog mesa.
Krompir pečen u masnoći u kojoj se peklo meso upije fine sokove i arome. Osim krompira, jagnjetina se idealno slaže s kuvanim graškom i šargrepom.
Janjetina iz rerne
Sastojci: 2,5 kg jagnjetine, 1,5 kg krompira, 4 čena belog luka, 2 glavice crvenog luka, 1 grančica ruzmarina, 150 ml maslinovog ulja, biber, so, voda
Priprema:
U avanu usitniti četiri čena belog luka, pola grančice ruzmarina, prstohvat soli i bibera, pa dodati 150 ml maslinovog ulja. Jagnjetinu najpre temeljno isprati, pa prosušiti ubrusom. Posuti solju i dobro utrljati.
Na jagnjetinu dodati i pripremljenu smesu začina i ulja te razmazati po mesu. Ostaviti da odstoji barem tri sata.
Rernu zagrejati na 200 stepeni, a u pleh za pečenje staviti očišćen i na četvrtine nasečen luk i jagnjetinu. Dodati oko 150 ml vode, prekriti aluminijumskom folijom i staviti da se peče pola sata.
Nakon pola sata skinuti foliju, meso okrenuti i preliti sokovima od pečenja. Prekriti folijom i staviti da se dopeče još pola sata.
Nakon pola sata meso ponovno okrenuti i preliti sokovima od pečenja, i dodati još malo vode. Peći još pola sata do 40 minuta. Dok se meso peče skuvati krompire.
Oko 10 minuta pre nego što je meso pečeno, u posudu gde se peče dodati krompire, ruzmarin, beli luk, so i biber, te još malo vode. Peći bez folije dok meso i krompir ne budu pečeni.
Meso pre serviranja ostaviti da odstoji bar 10 minuta.
Izvor: gastro.24sata.hr
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.