U nedelju 18. februara počinje kineski najveseliji i najduži praznik – Lunarna nova godina koja je ovog puta Godina svinje.
Lunarna nova godina ili prolećni festival slavi se dve nedelje i prema ustaljenoj hiljadugodišnjoj praksi ima svoje strogo propisane rituale, kojih se Kinezi i danas pridržavaju.

U nedelju 18. februara počinje kineski najveseliji i najduži praznik – Lunarna nova godina koja je ovog puta Godina svinje.
Lunarna nova godina ili prolećni festival slavi se dve nedelje i prema ustaljenoj hiljadugodišnjoj praksi ima svoje strogo propisane rituale, kojih se Kinezi i danas pridržavaju. Uoči praznika u kući se pravi veliko čišćenje, na vrata i zidove se kače pesme o sreći i razne poruke koje ispisuju domaćini, posećuje se rodbina i nosi se crvena odeća, koja važi kao boja sreće. Za vreme praznika se prave novčanici od crvenog papira – hong bao – koji se pune novcem. Takve novčanike roditelji i stariji rođaci dele deci, a dele se i zaposlenim u preduzećima, kao 13. plata.
Uoči Lunarne nove godine okuplja se porodica, a stotine miliona Kineza već sada hrle svojim roditeljima, što stvara neviđenu gužvu na svim prevoznim sredstvima. Na zajedničkoj trpezi obavezna su i jela od ribe, koja donosi sreću, od svinjetine, u čast nove godine, i što duži rezanci, jer kako veruju Kinezi, njihova dužina simboliše dug i srećan život. Početak Lunarne nove godine obeležava se vatrometom i ispaljivanjem raketa što je zvanično zabranjeno, zbog učestalih nesreća, ali tu zabranu malo ko poštuje.
Lunarna nova godina se proslavlja i u mnogim zemljama Dalekog istoka i u svakoj ima svoje specifičnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari