U ovom gradu žene rade šta žele: Ne fali im ni ljubavi, ni novca, ni moći 1Pleme u kome su žene glavne, foto: Profimedia

U jeziku plemena Mosuo ne postoje reči koje bi opisale oca ili muža. Muškarac u ovom kineskom plemenu živi u kući svoje majke do smrti i nema svoju imovinu.

„Kad bi žene vladale svetom, ne bi bilo ratova“, samo je jedna od mnogih izreka koje ukazuju na vrline žena kao vladarki.

Ali da to nije prazna priča svedoči primer iz Kine, gde i dalje živi pleme Mosuo, koje je i danas poznato kao kraljevstvo žena i koje se smatra možda poslednjim matrijarhtom na svetu.

Žena na čelu porodice

Pleme Mosuo ima prilično dugu istoriju, koja datira više od dve hiljade godina. Za ovo pleme je karakteristično da su oduvek negovali tradiciju i kulturu matrijarhata. U ovom plemenu žene su te koje uvek donose odluke i koje su na čelu su porodice. Porodica se obično sastoji od deset, pa i više članova, ali je sva imovina uvek u rukama žena.

Ne nedostaje im ljubavnika

Posebnost ovog plemena je u tome što praktikuju vrstu „otvorenog, liberalnog braka“ gde je ženama dozvoljeno da imaju koloko žele ljubavnika.

U stvari, oni nisu vezani tradicionalnim brakom, ali muškarac koga žena poželi dolazi u njenu kuću da prenoći, provede noć sa njom, a onda mora da napusti kuću pre zore. U stvari, kohabitacija se uopšte ne preporučuje, ili jednostavno nije u njihovoj tradiciji.

Ako žena više ne želi vezu sa ljubavnikom, ona simbolično stavlja cipele ispred muškarčevih vrata, dajući mu do znanja da je njegovo mesto zauzeto. Tako se rastaju, bez sudova i bez razvoda.

Ali, ako žena iz plemena želi da pokaže muškarcu da je zainteresovana, ostaviće otvorena vrata da je poseti noću.

U kuturi i tradiciji ovog plemena, smatra se da ukoliko žena ima samo jednog partnera, ne poštuje predke i nije prikladan pripadnik.  Zato u njihovom jeziku ne postoji reč za oca ili muža.

U ovom gradu žene rade šta žele: Ne fali im ni ljubavi, ni novca, ni moći 2
Žena iz plemena Mosuo

 

Odgajanje dece

Kada se rodi dete, odgajaju ga rođaći majke, a dete nosi majčino prezime. Očevi sa decom imaju minimalan ili nikakav kontakt. Najveći muški uzor ovoj deci je ujak, koji ima bolji položaj u društvu od biološkog oca deteta. Ujaci su ti koji čuvaju sestrinu decu.
Prema plemenskim pravilima, devojčice ne smeju da nose suknje do 13. godine, kada su zvanično „uvedene u društvo“, nakon čega im majke dodeljuju posebnu sobu u koju mogu da dovode svoje ljubavnike.
Majke svu imovinu ostavljaju svojim ćerkama, nikada sinovima, njima je samo dozvoljeno  da žive u kući svoje majke.

Uloga muškarca

Zapravo, u ovom plemenu muškarci nemaju nikakve posebne obaveze: nemaju posla, odmaraju se po ceo dan – sve da bi se odmorili za noćne posete svojih žena, piše Metropolitan.si.

Gostoljubivo pleme

Inače, pleme Mosuo je u prošlosti bilo prilično izolovano i nije imalo skoro nikakav kontakt sa spoljnim svetom. Ipak, poslednjih godina ih turisti sve češće posećuju. Iako nisu često imali kontakt sa strancima, pokazali su se kao veoma gostoljubivi, ali su im ipak pripadnici plemena uvek na prvom mestu. Takođe,  Mosu žene nikada neće „flertovati” ni sa kim osim sa Mosu muškarcima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari