Domaćinstva u Evropskoj uniji u 2018. godini potrošila su više od 600 milijardi evra u restoranima i kafićima, što je 3,8 odsto BDP cele EU, pokazuju podaci Eurostata.
Na nivou Unije to je oko sedam procenata od ukupnih troškova građana EU. U Srbiji se, sa druge strane, na jelo u restoranima ili kafićima potroši u proseku 2,4 odsto ukupnih troškova domaćinstava.
Posmatrajući po zemljama članicama EU, Irska je na prvom mestu po troškovima na ishranu u restoranima – 14,4 odsto od ukupnih troškova domaćinstava. Slede Španija sa 13 odsto, Malta sa 12,6 odsto, pa Grčka sa 12,4 odsto.
S druge strane, najmanji udeo troškova građana na restorane beleži se u Rumuniji gde je svega 1,9 odsto, a potom u Poljskoj tri odsto i Litvaniji 3,4 odsto.
U poslednjih deset godina, prema podacima Eurostata, u celoj EU se beleži porast troškova na restorane, te je tako u Malti sa 8,2 odsto u 2008. godini taj procenat porastao na 12,6 odsto. Isti troškovi su u Irskoj porasli za 2,9 odsto, a u Mađarskoj za 2,5 odsto.
Nasuprot tome, u samo četiri zemlje ova vrsta troškova je u padu. U Rumuniji je, naime, taj procenat opao sa 2,9 odsto na 1,9 odsto, u Španiji za 0,8 odsto, Slovačkoj za o,5 odsto, dok je u Velikoj Britaniji zabeležen pad za o,2 odsto.
U Luksemburgu se nisu zabeležile promene po ovom pitanju u poslednjih deset godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.