U većem delu sveta obavezno, ali u jednoj zemlji u Evropi zabranjeno: Gde ne smete da vežete sigurnosni pojas? 1Foto: Shutterstock/gunsan gimbanjang

Vezanje sigurnosnim pojasem ne samo da je obaveza i da je nekorištenje kažnjivo zakonom, već je decenijama zaslužno za hiljade spasenih života.

Nekorištenje pojasa u automobilu itekako povećava šansu od zadobivanja teških telesnih povreda i smanjuje šansu preživljavanja, naročito u težim sudarima.

Njegova efikasnost u spašavanju života i minimiziranju povreda, dakle, više je nego dokazano, ali još uvek ima mnogo vozača i putnika koji ga neobjašnjivo ne koriste. U Srbiji kazna za nekorišćenje pojasa iznosi 10.000 dinara, dok je u Hrvatskoj nešto skuplje, budući da kazna iznosi visokih 130 evra.

No, premda je u većini svetskih zemalja vezivanje pojasem u automobilu obavezno, postoje i države gde vezanje nije označeno obveznim već je prepušteno izboru vozača i putnika – hoće li se vezati ili neće.

To su Avganistan, Angola, Bolivija, Bangladeš, Nigera, Liberija, Burkina Faso, Gvineje Bisau, Komori, Maldivi, Šri Lanka, Jemen, Kukova ostrva, Maršalova ostrva, Mikronezija, Nauru, Palau, Sao Tome i Prinsipe, Solomonova ostrva, Togo , Tonga i Tuvalu.

Ali, jeste li znala da u jednoj zemlji Evrope postoji put na kom možete biti kažnjeni ako koristite sigurnosni pojas?

Nalazi se u Estoniji i koliko se god činilo neverovatnim, s obzirom na to da je i u toj baltičkoj državi vezivanje obavezno, vlasti su postavile zakonsku obavezu koja sprečava korišćenje ovog pasivnog sigurnosnog elementa i to upravo zbog sigurnosti putnika u vozilu.

Deonica prolazi preko Baltičkog mora i povezuje ostrvo Hiiuma s kopnenim delom Estonije i reč je o najdužem putu na ledu u Evropi, dužine oko 26 kilometara. Ovaj put proteže se preko zaleđene površine Baltičkog mora.

Obično je otvorena od kraja januara do kraja marta kada je led dovoljno debeo da izdrži težinu vozila.

Na tom putu nema mostova ili konstrukcija koje drže samu saobraćajnicu, a automobili doslovno cirkulišu na debelom sloju leda koji nastaje kada se more smrzne zbog niskih temperatura.

Tako se može skratiti put i izbeći vožnja putanjom s kopna na ostrvo.

Razlog zbog kojeg je upotreba sigurnosnih pojaseva zabranjena je skraćivanje vremena izlaska vozača u slučaju nesreće, kao i olakšavanje spasavanja unesrećenih u slučaju pucanja leda u bilo kom delu puta.

Osim toga, na ovom putu promet vozila je ograničen u razmacima od tri minuta, što eliminiše mogućnost sudara.

Izvor: Jutarnji.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari