Prve asocijacije na leto su sunčani dani i opuštajući odmori, međutim, ovo godišnje doba ima i svoju mračnu stranu. Naime, oko dve trećine oluja sa grmljavinom na godišnjem nivou događa se tokom letnjih meseci.
Dejli Džang sa Univerziteta Merilend, koja proučava ovakve prirodne nepogode uz pomoć satelitske i druge tehnologije, smatra da je sa dobrom preventivom moguće izbeći najteže posledice oluja.
Šanse da vas udari grom su male, oko 1 u milion. Ipak, važno je što više smanjiti svoj rizik, zbog čega je dobro razotkriti neke od najvećih mitova u vezi sa ovom prirodnom pojavom.
Mit #1: Munja nikada ne udara dvaput u isto mesto
„To je stara izreka koja je pogrešna“, izjavila je Džang i dodala: „Stvari koje štrče iznad tla, kao što su drveće ili zgrade, imaju veću verovatnoću da ih više puta udari grom. Primer za to je Empajer stejt bilding, zbog čega je i omiljena tema ljudi koji proučavaju munje.“
Mit #2: Ako se nađete usred nevremena s grmljavinom, samo budite blizu zemlje
U stvari, ako vas napolju uhvati grmljavina, najsigurnije je da se uputite prema zgradi u kojoj postoje gromobranske instalacije kao što su gromobran i kablovski provodnici koji pomažu da se struja bezbedno usmeri dalje od ljudi. Blizu tla, veća je verovatnoća da će munja udariti u izdignuti predmet, ali Džang upozorava da svaki objekat može biti pogođen udarom groma. „Napolju nema bezbednog mesta“, rekla je ona, prenosi „Maryland today“.
Mit #3: Drveće i šatori su bezbedna skloništa
„U stvari, 10% svih smrtnih slučajeva i povreda od groma u svetu je povezano sa drvećem – munja može da ’skoči’ sa debla na osobu i ne mora da vas direktno udari da bi vas povredila. Umesto toga, Džang savetuje da se sklonite u zatvoren prostor obložen metalom i uzemljen kako bi se omogućilo da struja teče u zemlju – to jest, unutar velike zgrade ili čak automobila.
Mit #4: Guma je štit od groma
Još jedan mit koji se Džang nada da će razotkriti je ideja da cipele sa gumenim đonom ili bilo koji predmet od gume može da vas spasi od munje. Sama guma zapravo pruža malu ili nikakvu zaštitu od groma; umesto toga, metalna karoserija vašeg automobila sprovodi električni naboj daleko od vas i vodi ka zemlji preko osovina i guma. Sličan princip važi i za avione, dodala je, jer metalna spoljašnjost sprovodi udare groma tako da se oni bezopasno raspršuju u vazduh.
Mit #5: Korišćenje mobilnog telefona privući će grom
Prema Džang, odricanje od korišćenja mobilnog telefona u korist fiksong povećava rizik od šoka ako zgradu u kojoj se nalazite pogodi grom. Sve dok ste u zatvorenom prostoru, bezbrižno koristite svoj mobilni telefon, kaže ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.