Naslovnica lista Vreme od pre sto godina donosi vest o upadu bugarskih komitskim četa na teritoriju Južne Srbije i njihovom ugrožavanju bezbednost ovog dela zemlje.
“Borbe komita sa žandarmima postale su gotovo svakodnevne. Treba podvući to da stanovništvo hrabro potpomaže žandarmeriju u borbama protiv bugarskih pljačkaša”, navodi se u tekstu Vremena.
Reporter iz Skoplja objašnjava da je naročito krvava borba bila kod sela Stanjevca.
“Jedna jaka komitska četa, od trideset do četrdeset ljudi, dobro naoružanih napala je iznenada 11. ovog meseca selo Stanjevce. Stanovništvo je pri pojavi komita dograbilo oružje i pod vođstvom opštinskih vlasti organizovalo otpor”, prenosi izveštač i dodaje da su žandarmi sa obližnje stanice i oružani seljaci iz okolnih sela pristigli u pomoć meštanima Stanjevca.
Bugarske komitske čete pojavile su se na gotovo svim graničnim srezovima, što je, kako piše Vreme, dalo povod vlastima da preduzmu vanredne mere za obezbeđenje pogođenog stanovništva.
“Besprmerno bezvlašće koje je posle ćustendilskog puča zavladalo na bugarskoj teritoriji duž naše granice počelo je da pokazuje svoje kobne posledice kod nas”, javlja se iz Skoplja za Vreme i ukazuje na to da su bugarske komitske čete skoncentrisane u pograničnim selima provalile u masama na zemljište i time ugrozile Južnu Srbiju.
Autor ističe i do tada nepotvrđen podatak da su za prvim četama komita iz frakcije Todora Aleksandrova, makedonskog u bugarskog vojvode i revolucionarnog vođe, na teritoriju Južne Srbije prešli i njihovi protivnici, koje je navodno pomagala bugarska vlada.
“Ove čete Stambolijskih komita prešle su u nameri da iz osvete gone i ubijaju komite Aleksandrovljeve, te je po tome Južna Srbija u opasnosti da postane poprište krvavih komitskih borbi i svirepih osveta” zaključuje autor Vremena.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.