Žučna kesa predstavlja šupalj, vrećast organ u kom je deponovana žuč. Zidovi žučne kese su sačinjeni od glatke muskulature koja svojom kontrakcijom potiskuje žuč u žučne kanale i dalje u dvanaestopalačno crevo.
Akutni holecistitis (akutno zapaljenje žučne kesice) je jedno od najčešćih akutnih oboljenja u hirurgiju. U 90 odsto slučajeva uzrokovano začepljenjem vrata žučne kese ili žučnog kanala kamenom, zbog čega se zove opstruktivni holecistitis. Ostali uzroci su bakterijska infekcija, gladovanje, prejedanje koje vodi zastoju žuči, udruženo sa opekotinama, traumom, velikim operacijama. Kod opstruktivnog holecistitisa pražnjenje žuči je otežano ili skroz onemogućeno. Kao komplikacije mogu da nastanu gangrena i perforacije, priraslice sa drugim organima. Manifestuje se napadima žučnih kolika, mučninom, povraćanjem hrane i žuči, groznicom, povišenom temperaturom, tamnom mokraćom. Bolovi su lokalizovani u desnog gornjem kvadrantu stomaka. Temperatura je obično blago ili umereno povišena. Jako visoke temperature su obično znak ozbiljnih komplikacija. Akutni holecititis se obično spontano smiri kada se kamen vrati u žučnu kesicu. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, laboratorijskih analiza, ultrasonografije. Terapija može biti konzervativna i hirurška. Konzervativna terapija podrazumeva primenu antibiotika, spazmolitika, lekova protiv mučnine, uz odgovarajuću dijetu bez unosa masti. Pacijent se mora pratiti i ukoliko se stanje ne poboljša treba razmotriti potrebu za operativnim lečenjem tj. holecistektomijom.
Hronični holecistitis je uvek udružen sa žučnim kamencima i može da nastane kao rezultat ponavljanja akutnog holecistitisa Ili zbog produžene iritacije zida žučne kese. Zidovi žučne kese su zadebljali dajući sliku „porcelanske žučne kese“. Bolovi tipa kolika se javljaju obično nakon obilnog, masnog obroka, a mogu i nezavisno od uzimanja hrane. Može da se desi i da ih nema ili da su slabi. Laboratorijski nalazi su obično normalni. Tako da jedino ultrasonografija pokaže žučne kamence. Kao komplikacije mogu nastati: karcinom, holangitis, empijem (oblik upale žučne kese), adhezije sa dvanaestopalačnim crevom i stvaranje fistule, bilijarni ileus, akutni pankreatitis. Pacijentu se savetuje mirovanje, vrlo lagana ishrana zasnovana na tečnostima i ugljenim hidratima. Od lekova se koriste antibiotici širokog spektra ii spazmolitici. Hirurško lečenje podrazumeva holecistektomiju tj. odstranjenje žučne kese, klasično ili laparoskopski ili endoskopsko lečenje kalkulusa zaglavljenih u holedohusu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.