HranaHrana, foto: rainbow33 / Alamy / Alamy / Profimedia

Usporen rad štitne žlezde ili hipotireoza zahteva posebnu vrstu ishrane, a preporučuju se namirnice sa niskim do srednjim glikemijskim indeksom kao što su ovsena kaša sa jogurtom i cimetom.

Usporen rad štitne žlezde, hipotireoza, odnosno usporena aktivnost štitne žlezde, je zaista značajan i ozbiljan zdravstveni faktor koji često dovodi do povećanja telesne težine, što dovodi do poteškoća u gubitku težine i regulaciji normalne telesne težine.

Postoje tri glavna faktora hipotireoze koji dovode do začaranog kruga kada pokušavate da izgubite višak kilograma:

konstipacija (digestivna opstipacija) praćena čestim osećajem nadimanja
napadi prejedanja povezani sa osećajem umora i letargije, manjkom energije, što je posledica hormonski uslovljenog sniženja bazalnog metabolizma
napadi prejedanja hranom bogatom jednostavnim ugljenim hidratima (kao brzim i visokokaloričnim izvorima energije).

Nakon uzimanja takve hrane, javlja se takozvana postprandijalna depresija, koja zauzvrat doprinosi ukupnoj metaboličkoj depresiji, koja je u suštini posredovana hipotireozom, piše Miss7zdrava.

Izaberite koje ugljene hidrate ćete jesti i povećajte unos semenki Ako očekujete formulu ili jednostavnu dijetu koja bi preko noći mogla da reši problem, moram da vas razočaram, jer ne postoji „magična formula“. Međutim, slučaj nije potpuno beznadežan.

Smanjite ugljene hidrate u ishrani koji potiču iz hleba, testenine, pirinča, keksa, zaslađenih sokova. U ishrani unosite ugljene hidrate iz povrća, voća, graška i žitarica bez skroba, kao što su ovas, heljda, kinoa, eventualno ječam i raž. Prekomerni unos ugljenih hidrata značajno opterećuje aktivnost insulina, koja je takođe smanjena kod hipotireoze.

semenke
Semenke, foto: Enigma Images / Alamy / Alamy / Profimedia

Izaberite koje ugljene hidrate ćete jesti i povećajte unos semenki

Ako očekujete formulu ili jednostavnu dijetu koja bi preko noći mogla da reši problem, moram da vas razočaram, jer ne postoji „magična formula“. Međutim, slučaj nije potpuno beznadežan. Počnite da smanjite ugljene hidrate u ishrani koji potiču iz hleba, testenine, pirinča, keksa, zaslađenih sokova. U ishrani unosite ugljene hidrate iz povrća, voća, graška i žitarica bez skroba, kao što su ovas, heljda, kinoa, eventualno ječam i raž.
Prekomerni unos ugljenih hidrata značajno opterećuje aktivnost insulina, koja je smanjena i kod hipotireoze. Ako niste fizički aktivni, dodatno usporavate metabolizam koji je usporen zbog vašeg zdravstvenog stanja.
Masti su takođe izuzetno važne za hipotireozu, pa smanjite u ishrani suncokretovo i sojino ulje, a povećajte unos maslinovog ulja (ne pržite u njemu), i konzumirajte plavu ribu. Dobar izbor je laneno ulje, laneno seme i omega-3 od badema, oraha; međutim, njihov smanjeni sadržaj omega-3 masnih kiselina mora se nadoknaditi većom dozom unesenih količina.

Dodaci ishrani i vežbanje za usporen rad štitne žlezde

Dodaci ishrani, koji se često uzimaju kao sredstvo za postizanje brzih rešenja, nisu potpuno bezopasni kod hipotireoze, jer ometaju metabolizam štitaste žlezde, posebno ako se koristi terapija lekovima koju preporučuje lekar. Iako postoje dodaci ishrani sa koncentrovanim sadržajem ekstrakta algi fukus (atlantske orade), sadržaj joda u ovakvim preparatima može da utiče na same lekove, pa treba biti oprezan sa koncentracijama i konsultovati se sa lekarom. Trebalo bi da koristite dodatke ishrani svaki dan, a ne samo u određenim danima.
Obavezno uzimajte koncentrovane dodatke ishrani sa visokokvalitetnim ribljim uljem (ne one sa odnosom EPA:DHA 180:120, već jačim) koji se dobijaju iz prečišćenog ribljeg ulja.
Regulacija ishrane ide ruku pod ruku sa redovnom fizičkom aktivnošću. „Napadi” prejedanja su znak hormonske neravnoteže, ali i glikemije (glukoze/šećera u krvi). Redovna fizička aktivnost (nordijsko hodanje, brzo neprekidno hodanje sat vremena, biciklizam sat vremena) je odličan saveznik koji će podići nivo serotonina i endorfina u telu, podstaći samozadovoljstvo, podstaći procese mršavljenja i sagorevanja masti. i smanjuju perifernu insulinsku rezistenciju u masnom tkivu. Kliknite i pročitajte kako se radi samopregled štitne žlezde.

Šta jesti ako imate hipotireozu?

Važno je: redovno doručkovati – kako bi se obezbedila stabilnost koncentracije glukoze u krvi, jesti hranu sa niskim do srednjim glikemijskim indeksom; primer takvog obroka je ovsena kaša sa nemasnim probiotičkim jogurtom i cimetom, posegnite za manjim obrocima – pola šake badema (popodnevno) ili 3 kockice crne čokolade (do podne) su dobar način da regulišete hormone povezane sa signal sitosti.

Malo proteina uz svaki obrok je veoma važan način da se prevari glad. jedite dovoljno proteina – na primer, 1,2 – 1,5 g/kg telesne težine, ali iz ribljeg i biljnih izvora (povrće, žitarice, orasi) i belanaca. Na taj način ćete doprineti očuvanju mišićne mase, a u kombinaciji sa vežbanjem i njenim povećanjem, što će doprineti „ubrzavanju metabolizma“ imajte 5 do 6 manjih obroka dnevno brokolija, prokulice, karfiola, pasulja , luk, paprika, hleb sa mekinjama (švedski/vestfalski hleb), kompot od suvih smokava, šljiva, krušaka ili frape od pomenutog voća i jogurta, semenke lana, smokve i suvo grožđe u kombinaciji sa raženim pahuljicama.
Pokušajte da beli hleb i brašno, kao i kukuruzne pahuljice i testenine od belog brašna potpuno zamenite integralnim brašnom. Umesto kafe sa mlekom, nekoliko puta dnevno koristite (beli, žuti) nezaslađeni čaj i biljne čajeve poput čaja od komorača ili koprive, koji će doprineti uklanjanju viška tečnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari