Stari zapisi navode kako sladoled originalno potiče iz Kine gde se mešao led sa mlekom i dobijala prva mešavina za koju možemo reći da je preteča današnjeg sladoleda. Prvi pravi sladoled u Evropu doneli su Arapi, koji su za vreme svoje vladavine na Siciliji upoznali Italijane sa veštinom zamrzavanja sladoledne kreme.

Čak su i stari Rimljani konzumirali poslasticu od mešavine leda, raznog voća i meda. Uprkos postojećem verovanju, sladoled nije samo letnja poslastica.

„Konzumiranje sladoleda zimi bolje je nego leti, jer zbog temperaturne razlike između tela i spoljašnje sredine koja je manja nego kada su velike vrućine, ne dolazi do „temperaturnog šoka“, rekla je dr Mirjana Mićović, pedijatar iz Doma zdravlja Stari grad, na promociji novog Parfe sladoleda kompanije Frikom, u restoranu La Kosta nova. Ona je ukazala da se u severnim zemljama, sladoled upravo i jede više zimi, dok se leti piju topli čajevi jer se „na taj način smanjuje znojenje, koje je leti intenzivnije“. Doktorka Mićović je poručila da je pogrešno mišljenje da konzumacija sladoleda dovodi do upale krajnika, već da se upala krajnika dobija isključivo od bakterija i virusa. Kako je istakla, sladoled je korisna poslastica tokom cele godine jer može da zameni užinu i utiče na dobro raspoloženje. „Sladoled ne treba jesti na brzinu i halapljivo gutati. U njemu treba uživati uzimanjem malih količina koje se polako tope u ustima“, rekla je dr Mićović i naglasila da su za decu, ali i odrasle, najbolji sladoledi u kornetu ili čašici jer mogu da se jedu polako, te deca neće isprljati ruke i garderobu.

Kremasta poslastica

Parfe je kremasta masa sladoleda ukusa čokolade prožeta prelivom od maline. Posebnu notu daju i krckavi komadići lešnika koji pomešani u sladolednu masu osvajaju sva čula dobrih poznavalaca tradicionalne Parfe kreme, a zahvaljujući toplijem ukusu, Parfe sladoled se brže topi u ustima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari