Večita dilema: Da li pirinač treba oprati pre kuvanja? 1Jelo od pirinča, fotografija: Annie Spratt on Unsplash

Pirinač je osnovna namirnica za više od polovine svetske populacije, ali i jedna od najsvestranijih namirnica na kojoj se zasnivaju mnoga poznata jela. Od turske dolme (punjeni listovi vinove loze), preko španske paelje i italijanskog rižota do britanskog pirinčanog pudinga… Ipak, sledeće pitanje se uvek iznova nameće: Da li zaista treba da peremo pirinač pre kuvanja?

Oni koji se razumeju u kulinarstvo kažu da je ovaj postupak važan ako ne želimo da se pirinač slepi tokom kuvanja. Kod jela poput rižota, kod kojih zapravo želimo da postignemo kremastu teksturu, izbegavamo prethodnp pranje, piše aktivni.metropolitan.si.

Da li stvarno ima dokaza da je pirinač manje lepljiv nakon pranja?

Nedavna studija uporedila je efekat pranja na lepljivost i tvrdoću tri različite vrste pirinča. Ispitana su tri načina pripreme: pirinač se pre kuvanja nije prao, zatim je tri puta ispran u vodi, odnosno deset puta.

Rezultat: istraživanje je pokazalo da pranje nije uticalo na lepljivost ili tvrdoću pirinča.

Kako su istraživači otkrili, ljepljivost ne uzrokuje površinski skrob (amiloza), već skrob koji se naziva amilopektin, koji se luči tokom procesa kuvanja. Količina drugog zavisi od vrste pirinča.

Dakle, ključ je raznolikost pirinča – a ne pranje.

Pa, možda biste ipak želeli da operete pirinač – ali iz sasvim drugih razloga

Pirinač se nekada prao kako bi se uklonila prašina, insekti i kamenčići. Ovo je još uvek značajno u nekim regijama sveta.

Međutim, odnedavno je temeljno pranje pirinča važno uglavnom kako bi se rešili mikroplastike koja se sve više koristi u lancu snabdevanja hranom. Istraživanja su pokazala da se pranjem uklanja do 20% plastike, i da u instant pirinču ima četiri puta više plastike nego u sirovom.

Takođe, poznato je da pirinač sadrži relativno visoke vrednosti arsena. Dokazano je da pranje uklanja oko 90% bioraspoloživog arsena – ali takođe ispira mnoge druge hranljive materije važne za naše zdravlje, poput gvožđa i cinka. Zastupljenost arsena u pirinču varira zavisno od mesta proizvodnje, sorte pirinča i načina pripreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari