Veganska ishrana je bogata nutrijentima, a kada je izbalansirana, onda je pun pogodak za dobru fizičku kondiciju, čelično zdravlje, vitku liniju i naravno, miran san jer se veganstvo prevashodno pridržava etičkog principa koji slavi život svih živih bića. Dakle, u osnovi veganskog pokreta je biofilija – ljubav prema životu.
U poslednje vreme su veganski recepti, zasnovani na biljnim namirnicama, bez jaja, mleka, mesa, meda, ribe, interesantni mnogima koji brinu za svoje zdravlje, očuvanje planete Zemlje, i posebno onima koji se bore protiv stradanja životinja na farmama, koje žive u zatočeništvu u zoo-vrtovima, akvarijumima, delfinarijumima, koje se prodaju u pet šopovima, kao i protiv lova i ribolova.
Dugo je u svetu vladalo mrtvilo kada su u pitanju nove ideje, tako da je veganski način života iznedrio novu ideologiju, koja vuče korene još iz 1944. godine, kada se veganstvo prvi put pominje.
Ljudi se sve više bude shvatajući da je patnja životinja koje završavaju svoj kratak život u klanicama potpuno nepotrebna i da predstavlja vrhunac vandalizma iako smo na kraju druge decenije 21. veka.
Sasvim kvalitetno možemo da se hranimo na biljnoj osnovi, što je imperativ još od antičkog doba.
Veganska ishrana nije samo ishrana budućnosti već i prošlosti posebno ako se ima u vidu da mnogi narodi koji žive na Istoku ne jedu meso životinja iz verskih razloga, a, na primer, u Indiji već pet hiljada godina ne jedu meso jer smatraju da to nije civilizacijski.
Zaista, svi koji još uvek konzumiraju mrtve delove životinja treba da se sete reči Pitagore, velikog mudraca iz vremena Stare Grčke koji je rekao: „Zar da čovek mojega uma jede leševe?“
Ovaj tart se sprema sa besanom (brašnom od leblebija), tako da je bezglutenski i, samim tim, pogodan za sve koji iz nekog razloga izbegavaju gluten.
Potrebno:
- 250 g besana
- 100 g spanaća
- 200 g lisičarki
- dva struka mladog luka
- šolja kokosovog ili sojinog jogurta
- dve kašike integralnog susama
- dve kašike mlevenog lanenog semena
- pola kašičice belog luka u prahu
- dve kašike nutritivnog kvasca
- so, biber
- ulje za podmazivanje kalupa za tart
Postupak:
Prvo pomešati suve sastojke, pa zatim dodati sitno seckan spanać, mladi luk, cele lisičarke ukoliko su manje, a ako su veće, prepoloviti ih, i naposletku sojin jogurt. Ukoliko je potrebno, dodati tople vode kako bi smesa bila dovoljno žitka, ali ne previše.
Kalup za tart podmazati uljem i sipati smesu pa zatim peći na 220 stepeni pola sata. Poslužiti sa kokosovim ili sojinim jogurtom.
Ljiljana Bogdanovski (Čolović) je autorka veganskog kuvara Vegan: zdravo, posno jelo za dušu i telo, kao i mnogih autentičnih recepata, nastojeći da veganizuje srpska i austrijska tradicionalna jela. Kao aktivista, bori se za prava životinja. Njen rad Zagađenje voda i zemljišta u Srbiji, u koautorstvu sa dr Jelenom Koković, izlagan je 2019. godine na IX kongresu Ishrana budućnosti u Novom Sadu. Živi u Austriji, gde održava radionice pripreme veganskih jela i piše novi kuvar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.