Veštačka inteligencijaVeštačka inteligencija i poslovi, foto: Dzinnik Darius / Panthermedia / Profimedia

Veštačka inteligencija već menja način rada mnogih ljudi, ali ih još nije potpuno „izbacila“ iz posla, pokazuje izveštaj kompanije Indeed. Prema analizi koju je sproveo Indeed Hiring Lab, nijedna od više od 2.800 identifikovanih veština na radnim mestima nije „veoma verovatna“ za zamenu generativnom veštačkom inteligencijom.

Veštačka inteligencija ne može da zameni baš sve.

Većina veština, njih 68,7%, ima „veoma malu“ ili „malu verovatnoću“ da budu zamenjene AI, dok 28,5% veština može „potencijalno“ biti zamenjeno. U izveštaju se ispituju veštine kao što su komunikacija, liderstvo, organizacija, kao i tehničke i praktične veštine, poput programiranja i kuvarstva, prenosi CNBC.

„Istražili smo sve te veštine u kontekstu više od milion oglasa za posao tokom prošle godine i procenili da li AI može zameniti ljudsku radnu snagu u tim funkcijama“, izjavila je Svenja Gudel, glavna ekonomistkinja kompanije Indeed. „Rezultati su bili iznenađujući: nije pronađena nijedna veština koja bi bila vrlo verovatno zamenjena.“

Indeed je koristio GPT-4, najnoviji model generativne veštačke inteligencije, da proceni kako bi mogao obavljati radne veštine u tri ključne oblasti: teorijsko znanje, rešavanje problema i praktičnu primenu. Istraživanje pokazuje da je AI trenutno najefikasniji kao podrška radnicima, dok ljudska sposobnost rešavanja problema i praktična funkcionalnost ostaju nadmoćni. Gudel naglašava da AI može biti napredan digitalni asistent koji poboljšava produktivnost, ali još uvek ne može zameniti čoveka, piše CNBC, a prenosi Nova.

U istraživanju je analizirano 16 zanimanja, a pet pozicija sa najvećim potencijalom za zamenu veštačkom inteligencijom uključuje:
računovodstvene stručnjake,
specijaliste za marketing i oglašavanje,
programere softvera,
administrativno osoblje u zdravstvu
i službenike inspekcije.

„Tehnička i često ponavljajuća priroda veština u ovim ulogama daje prednost AI, posebno zato što te profesije obično zahtevaju manje fizičkih interakcija“, dodaje Gudel.

S druge strane, zanimanja koja uključuju rad sa klijentima, fizičko prisustvo ili rešenje manje ponavljajućih problema, kao što su medicinske sestre, imaju najmanju verovatnoću za zamenu. Ipak, radnici ne bi trebali da se plaše karijera sa većim rizikom od zamene AI. Umesto toga, Gudel savetuje da ljudi, posebno oni koji se bave razvojem softvera, nauče kako da koriste AI alate za povećanje svoje produktivnosti i konkurentnosti na tržištu rada. „Ključ je u maksimalnom iskorišćenju ovih alata prilikom traženja posla“, zaključuje ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari