Vijetnam (1): Čarobni zaliv Halong 1

Dok se čamac približavao brodu kojim ćemo dva dana ploviti čarobnim zalivom Halong, cela posada stajala je na vratima i sa širokim osmehom mahala nam uz pratnju bubnjeva.

Ulazili smo na brod pomalo dirnuti i zbunjeni dobrodošlicom, a naknadno smo se potpuno ozarili kada su, dok smo se peli brodskim stepeništem, na nas polako počele da padaju latice crvenih ruža.

Već u pristaništu nazreli smo nestvaran krajolik jednog od najlepših zaliva na svetu, kojeg je od 1994. pod svoje okrilje uzeo Unesko. Prostire se na 120 kilometara obale na severoistoku Vijetnama u blizini kineske granice i obuhvata oko dve do tri hiljada (različiti su podaci) ostrva, računajući i ona najmanja.

Dok smo u 6.00 ujutro na palubi broda vežbali Tai chi, pokušavajući da uhvatimo ritam i mekoću pokreta lokalnog učitelja, nismo mogli da se ne osvrćemo ka neverovatnoj scenografiji koja nas je okruživala – zelenilo, koralni grebeni, krečnjačka ostrva nanizana jedna pored drugih, stene, pećine, peščane bele plaže, mala slatkovodna jezera… I nebo, visoko i plavo, zagledano u čistu, zelenu vodu.

Legenda kaže da su hiljade ostrva u zalivu formirali zmajevi koji su, praveći bedem protiv osvajača, bljuvali nakit i žad. Toga se setite kada dospete do jedne od dve farme bisera na jednom od ostrva na kome se na licu mesta vidi kako lokalni stanovnici spretno barataju bisernim školjkama, dok se u susednoj velikoj prostoriji, kao u svakoj zlatari, prodaju beli i crni biseri različitih veličina, vezani za srebrne lančiće. Biseri, koji su, po realnijoj varijanti, u ove vode dospeli kao prirodni dar zemljama sa dugom obalom, postali su dobar biznis za Vijetnamce.

Zaliv Halong, osim lepote koja zaista ostavlja bez daha, ima i veliku geološku vrednost. Duga istorija geološkog formiranja zaliva traje više od 500 miliona godina tokom kojih su se, naravno, stalno dešavale promene – planine su izranjale ili su se utapale u more, krečnjak se akumulirao, godine erozije činile svoje, more je menjalo i svoju dubinu i svoj oblik, a kasniji vlažni tropski vazduh, kiše i promene klime, uz lagane tektonske poremećaje, dali su svoj doprinos oblikovanju ovog neverovatnog zemaljskog kutka.

Vijetnamci, koji velikom brzinom uspešno razvijaju turizam, ne ostavljaju turiste da se izležavaju na brodu i uživaju u pogledu na Halong zaliv, iako bi, verovatno, mnogima i to bilo sasvim dovoljno za ispunjen doživljaj. U zalivu se pliva, gnjura, kajakaši, pomalo planinari, odlazi u pećine, a obavezno se obiđe popularno malo ostrvo br. 48 koje ima i svoju priču i najlepši „strateški“ položaj.

Na tom ostrvu je 2015. podignuta statua ruskom astronautu Germanu Titovu povodom 65. godišnjice prijateljstva Vijetnama i nekadašnjeg Sovjetskog Saveza (potom Rusije) i povodom 80. rođendana astronauta. Titov je, na poziv tadašnjeg predsednika Ho Ši Mina, posetio Vijetnam 1962. godine i tada je, zajedno sa njim, obišao i Halong zaliv, gde su ostrvo broj 48 nazvali imenom Titova, (Ti Top na vijetnamskom jeziku) izgovara Ti Top. Do statue Titova i do jednog paviljona iznad njega vode 420 stepenika, a sa vrha ostrvca puca pogled na spektakularnu panoramu zaliva Halong, koji je s pravom svrstan u sedam prirodnih čuda novog sveta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari