Problemi sa plućima mogu ozbiljno uticati na opšte zdravlje i kvalitet života, zbog čega je važno obratiti pažnju na sve što unosimo, uključujući dijetetske suplemente.
Iako neki suplementi mogu imati koristi za respiratorni sistem, drugi, naprotiv, mogu nenamerno pogoršati stanje pluća. Određeni suplementi, posebno u visokim dozama, mogu iritirati disajne puteve ili izazvati negativne interakcije kada se kombinuju sa lekovima za plućne bolesti.
Doktor Majkl Lejhi upozorio je na dva dijetetska suplementa koja bi trebalo izbegavati zbog njihovog mogućeg negativnog uticaja na pluća, prenosi index.hr.
Vitamin E acetat (prisutan u e-cigaretama i nekim suplementima)
Vitamin E acetat povezan je sa problemima u plućima, naročito zbog njegove veze sa respiratornim distresom kada se udiše. Iako je vitamin E važan za zdravlje i deluje kao antioksidant, vitamin E acetat je sintetički oblik koji se često koristi u proizvodima za vaping, kao i u nekim dijetetskim suplementima (npr suplementi za zdravlje kože, multivitaminski kompleksi, suplementi za kosu i nokte).
„Kada se koristi u obliku acetata, posebno u proizvodima ili suplementima za vaping, može ozbiljno ugroziti zdravlje pluća. Udisanje ove supstance može izazvati bolest poznatu kao EVALI (povreda pluća povezane sa e-cigaretama ili vaping proizvodima)“, objašnjava dr Lejhi za SheFinds.
Takođe, vitamin E acetat izaziva upalu i oticanje pluća, a u nekim slučajevima može dovesti do trajnog oštećenja respiratornog sistema ili čak smrti. Dugotrajno pušenje dodatno narušava normalno funkcionisanje pluća, smanjujući njihovu sposobnost da efikasno snabdevaju krv kiseonikom.
Beta-karoten (u visokim dozama, posebno kod pušača)
Beta-karoten, prekursor vitamina A sa antioksidativnim svojstvima, može imati štetne efekte kada se uzima u velikim dozama, naročito kod pušača i osoba izloženih azbestu.
„Studije su pokazale da visoke doze beta-karotena kod pušača i ljudi izloženih azbestu povećavaju rizik od bolesti pluća i raka“, upozorava dr Lejhi.
Takođe, napominje da visok unos beta-karotena kod pušača može povećati oksidativni stres izazvan dimom cigareta i povećati rizik od raka pluća.
Zbog toga, dr Lejhi preporučuje izbegavanje suplemenata ili ulja koja sadrže vitamin E acetat. Umesto toga, savetuje konzumaciju hrane bogate prirodnim vitaminom E, poput oraha, semenki i zelenog povrća. Što se tiče beta-karotena, on preporučuje izbegavanje visokih doza ovog suplementa, naročito kod pušača.
Umesto toga, najbolje je unositi prirodne izvore vitamina A, poput šargarepe, slatkog krompira i spanaća, koji ne predstavljaju rizik“, zaključuje doktor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.