Visoki holesterol povećava rizik od raznih zdravstvenih stanja, a žene ga imaju podjednako često kao i muškarci, posebno nakon menopauze. Kardiolog dr Estel Žan objašnjava kako pad nivoa estrogena tokom menopauze može dovesti do povećanja LDL (lošeg holesterola), smanjenja HDL (dobrog holesterola) i povećanja triglicerida.
„Estrogen pomaže u održavanju viših nivoa HDL-a, koji uklanja LDL iz krvotoka“, rekla je ona za Parade. Pored menopauze, hormonska kontracepcija, blokatori hormona i trudnoća takođe mogu privremeno stvoriti visoki holesterol, dodaje dr Žan.
Visoki holesterol i fizička aktivnost
Ipak, postoje načini da se visoki holesterol drži pod kontrolom, a redovna fizička aktivnost je jedna od najvažnijih, piše Index.hr.
Kardiolog dr Rendi Guld savetuje najmanje 150 minuta umerenog vežbanja nedeljno, kao što su hodanje, vožnja bicikla ili plivanje. „Trening otpora, poput dizanja tegova, pomaže u izgradnji mišićne mase i kontroli holesterola“, kaže dr Žan. Kardiolog dr Stefani Soser ističe da svako trena da ima različit trening, u zavisnosti od genetike, uzrasta i kondicije, ali svaki oblik aktivnosti donosi zdravstvene prednosti.
Ishrana takođe igra ključnu ulogu u održavanju zdravog nivoa holesterola. Dr Soser preporučuje izbegavanje visoko prerađene hrane, dok dr Žan savetuje da se smanji unos zasićenih masti i da se biraju zdrave alternative, poput maslinovog ulja, orašastih plodova i ribe. Takođe je važno povećati unos vlakana iz voća, povrća i celih žitarica.
Iako promene načina života mogu značajno da smanje holesterol, nekim ljudima, posebno onima sa genetskim predispozicijama, mogu biti potrebni i lekovi, zaključuju kardiolozi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.