Vodič za kovid pacijente: Koliko traje izolacija, kako se lečiti... 1Korona virus, Hrvatska Foto: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Iako se o tome šta raditi ako neko posumnja na covid-19 govori više od pola godine, još ima puno nedoumica kako oko simptoma, tako i oko lečenja nakon što osoba sazna da je bolesna.

Radi se zapravo o lečenju viroze, što korona virus u svojoj biti i jeste, piše Jutarnji.hr.

Naime, samo onima kojima simptomi znatno narušavaju zdravlje odnosno život potrebna je bolnička pomoć, a svi ostali „leže kod kuće uz puno tečnosti i laganu ishranu“.

Dijagnostikovan vam je covid-19. Šta možete da očekujete i kako se lečiti?

Kod blagih simptoma potrebno je samo mirovati i lečiti simptome, kao što se to čini kod „običnih“ viroza.

Povišena telesna temperatura najčešći je simptom: snižavajte je uobičajenim lekovima poput paracetamola.

Grlobolja: lečite je toplim napicima.

Kašalj: pokušajte uobičajenim sirupima.

Gubitak mirisa ili ukusa obično se vraća desetak dana nakon pojave prvih simptoma, ali ima i onih kod kojih je problem potrajao i više meseci.

Covid-19 ne leči se antibioticima!

Kada treba potražiti pomoć lekara?

Teškoće s disanjem mogu upućivati na problem s plućima pa je nužno konsultovati lekara opšte prakse koji će odlučiti da li je potreban pregled pacijenta, pa i hospitalizacija.

Visoka temperatura koja ne jenjava danima takođe je razlog da pozovete lekara.

Može li se fizički otići kod lekara?

Konsultacije s lekarima opšte prakse mogu se obaviti i telefonom, kao što se i zakazuju pregledi, jer u doba korone lekari primaju samo zakazane pacijente.

Pacijenti se za pomoć mogu obratiti i u covid-ambulanti ako je njihov Dom zdravlja otvorio takvu ordinaciju. U njima dežuraju lekari koji u slučaju potrebe organizuju epidemiološki pregled i prevoz pacijenta u bolnicu.

Za teže oblike bolesti uput za bolničko lečenje izdaje izabrani lekar nakon što je utvrdio da je reč o težem obliku bolesti.

Koliko i od kada osoba treba biti u izolaciji?

Asimptomatski pozitivni pacijenti moraju ostati u izolaciji deset dana od dobijanja pozitivnog nalaza.

Bliski kontakti su osobe koje su bile u kontaktu s obolelim dva ili tri dana pre nego su se kod obolelog pojavili prvi simptomi covida-19.

Kontakte obolelih epidemiolozi obaveštavaju da treba da ostanu u samoizolaciji 14 dana jer se pokazalo da je kod nekih osoba inkubacija bolesti potrajala i više od 10 dana. To je razlog što se zasad ne skraćuje izolacija kontakata.

Bliski ste kontakt obolelog, ali niko od stručnjaka vas nije kontaktirao

Pozitivni pacijenti trebalo bi, kad god je to moguće, sami da obaveste svoje kontakte o zarazi dok čekaju obaveštenje epidemiologa jer zbog sve većeg broja zaraženih takve informacije neretko kasne.

U Hrvatskoj radi 103 epidemiologa. Juče smo imali više od 2.400 obolelih. Ako je svaki novozaraženi imao samo tri kontakta, trebalo je da epidemiolozi u jednom danu pozovu skoro 10.000 ljudi (sve obolele i njihove kontakte). To je fizički nemoguće.

Mogu li se bliski kontakti testirati?

Svako se može testirati, ali o svom trošku. O tome treba li kontakt da se testira odlučuje lekar i to na osnovu epidemiološke slike, odnosno zavisno od toga ima li kontakt simptome ili ne.

Uput za testiranje izdaje izabrani lekar.

Testiranja se obavljaju u zavodima za javno zdravlje, ali brisevi se mogu uzimati i u covid-ordinacijama, a pacijent dobija rezultate mejlom ili u ambulanti svoga lekara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari