Pošto većina sireva sadrži veće količine zasićenih masti i natrijuma, oni možda nisu najbolji izbor za osobe koje imaju visok holesterol. Međutim, nije to slučaj sa svim sirevima.
Prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, otprilike jedan od deset Amerikanaca ima visok holesterol. Ovo je čest problem koji može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući povećan rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Ipak, visok holesterol ne znači da sir treba biti potpuno isključen iz vašeg jelovnika.
Veza između sira i holesterola
Holesterol, supstanca koja podseća na mast i koja je neophodna za određene funkcije u organizmu, prisutna je u svakoj ćeliji vašeg tela. Iako vašem organizmu treba holesterol, previše holesterola — posebno lipoproteina niske gustine (LDL), koji se često naziva „lošim“ holesterolom — može povećati rizik od srčanih bolesti. Faktori životnog stila, kao što su ishrana, fizička aktivnost i genetika, igraju veliku ulogu u nivou holesterola, naročito kada se radi o hrani bogatoj zasićenim mastima, kao što je sir.
Zasićene masti poznate su po tome što podižu nivo LDL holesterola. Zbog toga Američki smernice za ishranu preporučuju da unos zasićenih masti bude manji od 10% dnevnih kalorija, odnosno oko 20 grama dnevno.
Sir takođe sadrži dijetetski holesterol, ali sveobuhvatan pregled iz 2022. godine, objavljen u časopisu Nutrients, nije pronašao direktnu vezu između unosa dijetetskog holesterola i nivoa holesterola u krvi. Iako su prethodne savezne smernice sugerisale dnevni maksimum od 300 miligrama, najnoviji savet je da se unos dijetetskog holesterola „drži što niže moguće“ bez ugrožavanja nutritivnog balansa.
Pošto hrana bogata zasićenim mastima, poput sira, takođe sadrži dijetetski holesterol, izbor niskomasnih vrsta sira može biti pametan potez za upravljanje holesterolom.
Mocarela
„Uvek kažem svojim klijentima svih uzrasta da je sir sjajan dodatak ishrani jer sadrži proteine koji pomažu u izgradnji mišićne mase, kao i kalcijum i vitamin D koji pomažu u izgradnji i održavanju kostiju tokom života,“ objašnjava Džim Vajt, vlasnik Jim White Fitness and Nutrition Studios.
Džimov izbor sira je mocarela, koja je niska u zasićenim mastima, sa samo 3 grama. Najbolje od svega je što mozzarella sadrži samo 18 miligrama holesterola, što je posebno nisko u poređenju sa mnogim drugim vrstama sira.
Čeril Musato, klinički nutricionista u Cotton O’Neil Cardiac Rehab u Topeki i autorka The Nourished Brain, takođe voli mocarelu— ali preferira da bira sveži, delimično skimovani.
Musato dodaje da voli svoju mcarelu u kapreze salati, kao i u fritati sa spanaćem i sirom.
Feta
Lizli Bonci, vlasnica Active Eating Advice by Leslie Bonci, preporučuje feta sir sa „samo 25 miligrama holesterola po unci i nižim sadržajem zasićenih masti (3,5 grama) u poređenju sa većinom sireva“. Štaviše, Bonci kaže da bogat ukus fete znači da malo ide daleko; možete je koristiti u manjim količinama u jelima, ali i dalje uživati u divnom ukusu.
Oživite salate sa izmrvljenom fetom, kombinujte sa voćem ili dodajte malo povrća tako što ćete fetu pomešati sa svežim paradajzom.
String sir
„Osobe sa visokim holesterolom treba da pokušaju da smanje unos zasićenih masti, a to možete postići izborom niskomasnog string sira, kao što su delimično skimovani mocarele ili 2% čedar i colby džek vrste,“ kaže Ajmi Gudson, autorka Sports Nutrition Playbook .
Većina string sireva sadrži 70-80 kalorija i samo oko 5 grama ukupnih masti (3 grama zasićenih) po porciji, što ih čini odličnim izborom. Pored toga, string sir je pojedinačno pakovan, tako da možete pojesti pravu porciju sira bez brige da ćete preterati, piše eatthis.com.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.