vrućeVrućine i san, foto: Oleg Gekman / Alamy / Alamy / Profimedia

Čak i ako se znojite u svom bezvazdušnom prostoru tokom kada je vruće, velika je verovatnoća da ćete se ipak umotati pre nego što utonete u san. Srećom, nauka može objasniti zašto je to tako.

Vrućina je, a vi se ipak pokrivate.

Svako od nas ima omiljeni položaj za spavanje—bilo da se radi o fetalnom položaju, položaju zvezde, spavanja na stomaku. I većina nas takođe ima preferenciju za perjane ili penaste jastučiće, mekane ili tvrde dušeke, pamučne ili svilene plahte. Ali postoji jedna navika u spavanju koju gotovo svi imamo, a to je tendencija da spavamo ispod pokrivača, piše Healthy.

Iako je posteljina nekada bila luksuz rezervisan za moćne i privilegovane, poput kraljeva i bogatih trgovaca, danas je spavanje ispod pokrivača prilično univerzalno. I čak i ako se znojite u svom bezvazdušnom prostoru, velika je verovatnoća da ćete se još uvek umotati. Zašto?

Kao i uvek, nauka nudi odgovore na naša najneobičnija pitanja. Naime, vaša telesna temperatura opada pre nego što zaspite i tokom spavanja, tako da vam pokrivač treba iz jednostavnog, praktičnog razloga: da spreči drhtanje.

Ovo noćno hlađenje čini više od toga što vas samo održava udobnim dok spavate—zapravo je ključni deo regulacije cirkadijalnog ritma koji određuje kada je vaše telo spremno za spavanje i kada je spremno da se probudi. Ovaj proces počinje oko sat vremena pre nego što legnete u krevet i nastavlja da opada dok spavate, na kraju dosegnuvši jedan ili dva stepena ispod vaše prosečne telesne temperature. Ali kada uđete u fazu brzog pokreta očiju (REM) vašeg spavanja, vaše telo gubi sposobnost da reguliše svoju temperaturu. Vaš pokrivač je tu da vas drži toplim—čak i tokom letnje noći.

Postoji i bihevioralni element u spavanju s pokrivačem. Istina je da smo od rođenja uslovljeni da koristimo pokrivače.

„Pokrivač stvara ‘mikroklimu’ oko kože koja je obično toplija od okoline“, kaže Michael Grandner, doktor nauka i direktor Programa za istraživanje spavanja i zdravlja na Univerzitetu u Arizoni u Tucsonu. „Zadržava toplinu koja beži iz tela noću, držeći telo toplim. I budući da većina ljudi spava s pokrivačem, fizički osećaj pokrivača samog po sebi se povezuje sa snom. To znači da samo biti ispod pokrivača može uzrokovati da mozak i telo budu spremni za san. Može zapravo izazvati reakciju spavanja.“

Istraživanja sugerišu da pokrivači sa težinom mogu biti posebno korisni za osobe sa nesanicom i anksioznošću. Studija o inače zdravim ljudima koji su patili od hronične nesanice, objavljena 2015. godine u časopisu Journal of Sleep Medicine & Disorders, pokazala je da su oni koji su spavali ispod pokrivača sa težinom izveštavali o mirnijem snu. Takođe, pregled istraživanja objavljen u 2020. godini u American Journal of Occupational Therapy sugeriše da osobe sa anksioznošću takođe mogu imati koristi od spavanja sa pokrivačem sa težinom.

Zašto? Pokrivač ih je činilo ne samo sigurnijim i zaštićenijim, već i udobnijim.

„Savršen pokrivač je onaj koji je dovoljno topao da vas održi udobnim, ali dovoljno prozračan da ne akumulira vlagu i znoj“, kaže Grandner. „Trebalo bi da bude dovoljno mek da vam ne smeta, ali dovoljno substancijalan da ga osećate.“

Ako odlučite da isprobate pokrivač sa težinom, imajte na umu: stvarna težina pokrivača je važna. Ne bi trebalo da bude previše lagan ili težak, napominju istraživači, a težina mora biti ravnomerno raspoređena kroz tkaninu.

Bilo da je sa težinom ili ne, dodaje Grandner, „mek i udoban pokrivač je jednostavno opuštajući i pomaže ljudima da lakše zaspu.“

To je dovoljno razloga da se večeras umotate.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari