Za šta su sve dobri pistaći? 1Foto: Shutterstock/nelea33

Sadrže vitamine A, B6, C i E koji su važni za rad srca, jačanje imunog sistema, zaštitu od štetnog zračenja, prevenciju raka i očuvanje nerava.

Pistacije su jestive semenke drveta Pistacia vera koje sadrže zdrave masti i dobar su izvor proteina, vlakana i antioksidanata. Štaviše, pistacije sadrže nekoliko esencijalnih hranljivih sastojaka i mogu pomoći u gubitku težine i zdravlju srca i creva.

Zanimljivo je da ljudi pistacije konzumiraju od oko 7000 godina pre nove ere. Danas su veoma popularan dodatak mnogim jelima, uključujući sladolede i deserte. U nastavku vam donosimo neke informacije o tome koliko su pistaći zdravi i zašto nije loše da ih s vremena na vreme konzumirate.

1. Prepuni hranljivih materija

Pistaći su veoma hranljivi, 28 grama (g) pistaća sadrži sledeće hranljive materije:

Kalorije: 159
Ugljeni hidrati: 8 g
Vlakna: 3 g
Proteini: 6 g
Masti: 13 g
Kalijum: 6 odsto preporučenog dnevnog unosa (PDU)
Fosfor: 11 odsto PDU
Vitamin B6: 28 odsto PDU
Tiamin: 21 odsto PDU
Bakar: 41 odsto PDU
Mangan: 15 odsto PDU

Takođe, pistacije su jedna od namirnica bogatih vitaminom B6. Vitamin B6 je važan za nekoliko telesnih funkcija, uključujući regulaciju koncentracije šećera u krvi i formiranje hemoglobina, molekula koji nosi kiseonik u crvenim krvnim zrncima, pišu Vijesti.

2. Visok sadržaj antioksidanata

Antioksidansi su veoma važni za održavanje zdravlja. Oni sprečavaju oštećenje ćelija i igraju ključnu ulogu u smanjenju rizika od razvoja brojnih bolesti, poput raka.

Prema nekim starijim studijama, pistacije su dobar izvor antioksidanata i sadrže više od mnogih drugih orašastih plodova i semenki. Posebno su bogati luteinom i zeaksantinom, koji su važni antioksidansi za zdravlje očiju.

Pored toga, dve najzastupljenije grupe antioksidanata u pistacijama, polifenoli i tokoferoli, mogu pomoći u zaštiti od raka i srčanih bolesti. Zanimljivo je da su antioksidansi u pistaćima veoma bioraspoloživi. Zbog toga je veća verovatnoća da će se apsorbovati tokom varenja.

3. Niskokalorična, ali bogata proteinima

28 g pistacija sadrži 159 kalorija, a ista težina oraha sadrži 185 kalorija. Sa proteinima koji čine oko 14% njihovog kalorijskog sadržaja, pistacije su na drugom mestu nakon badema kada je u pitanju sadržaj proteina.

Osim toga, pistacije su bogate esencijalnim aminokiselinama koje se moraju unositi ishranom, jer ljudsko telo nije u stanju da ih proizvodi.

4. Oni mogu pomoći u gubitku težine

Iako su hrana bogata energijom, orašasti plodovi su jedna od namirnica koje vam najviše pomažu da smršate. To je zato što su pistacije bogate vlaknima i proteinima, koji povećavaju osećaj sitosti i tako dovode do manjeg unosa hrane.

Još jedan faktor koji može doprineti osobinama mršavljenja pistacija je da se masti u njihovom sastavu ne apsorbuju u potpunosti.

5. Pozitivan efekat na crevne bakterije

Pistacije su bogate vlaknima, a jedna porcija pistacija sadrži 3 g vlakana. Vlakna se kreću kroz probavni sistem uglavnom nesvarena, a neke vrste vlakana vare dobre bakterije u crevima, delujući kao prebiotici.

Bakterije u crevima zatim fermentišu vlakna i pretvaraju ih u kratkolančane masne kiseline, koje imaju brojne pozitivne efekte na zdravlje ljudi, uključujući smanjen rizik od razvoja digestivnih poremećaja, maligniteta i srčanih oboljenja.

Butirat je možda najkorisniji od ovih kratkolančanih masnih kiselina.

6. Mogu sniziti holesterol i krvni pritisak

Pistacije mogu smanjiti rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti na različite načine. Osim što su bogati antioksidansima, pistacije mogu sniziti nivo holesterola u krvi i krvni pritisak, čime se smanjuje rizik od razvoja srčanih oboljenja.

Mnoga istraživanja o pistaćima i lipidima u krvi su sprovedena zamenom dela kalorija u ishrani pistaćima. Do 67% ovih studija pokazalo je smanjenje ukupnog i LDL (lošeg) holesterola i povećanje HDL (dobrog) holesterola u grupi ispitanika koji su konzumirali pistacije.

Pregledom 21 studije utvrđeno je da je konzumacija pistacija smanjila sistolni krvni pritisak za 1,82 milimetra žive (mmHg) i smanjila dijastolni krvni pritisak za 0,8 mmHg.

7. Pozitivno utiče na zdravlje krvnih sudova

Endotel je unutrašnja membrana krvnih sudova. Važno je da endotel pravilno funkcioniše, jer je endotelna disfunkcija faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti. Vazodilatacija je proširenje krvnih sudova. Endotelnu disfunkciju karakteriše smanjena vazodilatacija, što dovodi do smanjenog protoka krvi i povećanja krvnog pritiska.

Azot oksid je jedinjenje koje igra važnu ulogu u vazodilataciji. On izaziva širenje krvnih sudova signalizirajući glatke ćelije u endotelu da se opuste. Kao i većina orašastih plodova, pistacije su izvor aminokiseline L-arginin, koja se u telu pretvara u azot-oksid. Zbog toga ovi sitni orasi mogu igrati važnu ulogu u održavanju zdravlja krvnih sudova.

8. Može pomoći u smanjenju šećera u krvi

Uprkos tome što sadrže više ugljenih hidrata od većine orašastih plodova, pistacije imaju nizak glikemijski indeks, što znači da ne izazivaju velike skokove šećera u krvi. Nije iznenađujuće što su studije pokazale da jedenje pistacija može pomoći u održavanju normalnog nivoa šećera u krvi.

Jedan pregled šest studija zaključio je da pistacije mogu značajno smanjiti šećer u krvi natašte i poboljšati insulinsku rezistenciju kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2, predijabetesom ili metaboličkim sindromom.

Osim što su bogati vlaknima i zdravim mastima, pistacije su bogate antioksidansima, karotenoidima i fenolnim jedinjenjima, od kojih su svi korisni za kontrolu nivoa šećera u krvi.

9. Ukusni su i mogu se konzumirati na različite načine

Pistaći se mogu uživati na različite načine. Mogu biti ukusna užina, dodatak salati ili preliv.

Pored toga, kao i drugi orašasti plodovi, mogu se koristiti za pravljenje paste ili putera od orašastih plodova.

Prednosti pistaća

pomažu kod anemije
doprinose regulaciji telesne težine
štite zdravlje očiju
snižavaju loš (LDL) holesterol
smanjiti rizik od srčanih oboljenja
sprečiti razvoj dijabetesa
jačaju imuni sistem
štiti od raka kože
regulišu varenje
zaštiti kožu od štetnih uticaja
štite zdravlje nervnog sistema

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari