Zanimljiva Delta Mekonga 1

Posle sedmomilionskog Hanoja ili devetomilionskog Sajgona, užurbanih i haotičnih gradova, dolazak na reku Mekong, najdužu u Indokini i jednu od dvanaest najdužih na svetu (4.350 km).

Mekong izvire u Kini, na Tangla planini na Tibetanskom platou, protiče kroz Laos i Kambodžu i u Vijetnamu se, preko široke delte uliva u Južnokinesko more. Lokalni stanovnici deltu Mekonga nazivaju Reka od devet zmajeva, jer se ona u tom delu račva na devet odvojenih rukavaca koji se ukrštaju šarajući okolne predele pre nego što dosegnu do mora južno od Sajgona. U Delti Mekonga se živi mirno na vodi ili u okruženju vodom, a naročito od vode. Tu su nikle farme, ponegde i prave kuće, razvili se porodični biznisi, a tu su i koloritne pokretne pijace na čamcima sa tropskim cvećem i biljem i, naravno, ulovom iz vode – ribom, krabama, rakovima, morskim zmijama, kornjačama, žabama. Dok se, u grupama po četvoro, vozimo malim čamcima (kojima upravljaju uglavnom žene) uzanim kanalima kroz močvarnu džunglu, vodič nas upozorava da ne držimo ruke u vodi, jer možemo da ostanemo bez prstiju. Prethodno smo u letovalištu Nha Trang, vijetnamskoj rivijeri, viđali male krokodile na ražnju (a krokodilsko meso se nudi i na menijima), pa smo pažljivo držali ruke van domašaja mutne vode, zamišljajući svet ispod nas. U kanale smo se otisnuli sa malog ostrva, „kraljevstva kokosa“, na kome lokalni stanovnici pred turistima prave slatkiše i druge proizvode od kokosa. Mekong ima veliki ekonomski značaj za sve zemlje kroz koje prolazi jer je njegov basen najveće i najproduktivnije lovište ribe na svetu, od čega živi, prema procenama, 40 miliona seoskog stanovništva. Delta Mekonga je i „pirinčana činija“ Vijetnama, pa njeno kopno izgleda kao ogromni tepih išaran različitim tonovima zelene boje. U vodi, tamošnji svet, podvodni i nadvodni, ritmično se kreće moćnim Mekongom. Bezbrojni čamci, pokretne kuće i pijace neprekidno plove, ukrštaju se, približavaju i udaljavaju se noseći sa sobom šarenilo i harmoniju boja kroz tamno braon reku. I sve se događa usporeno, lagano, kao kontrast užurbanoj trgovini njihovih gradova. U daljini se čuje raspevani ptičji svet u mangrovim šumama, a sve je dodatno ukrašeno budističkim hramovima i kmerskim pagodama. U Delti Mekonga je pronađena i najtanja ptica na svetu, koja zbog dugačkih nogu i dugačkog vrata u svom imenu nosi i prefiks „kran“.

Tu negde, nalazi se i nekadašnje imanje (kuća) bogatog Kineza koji je imao romantičnu ( i zabranjenu) vezu sa Margaret Diras, francuskom književnicom rođenom u Sajgonu, koju je ta ljubav inspirisala da napiše poznati roman „LJubavnik“, prema kome je napravljen i istoimeni film. Zavirili smo na to imanje samo preko turističke brošure.

Na primer ostrvce Ha Tien, pokriveno gustom šumom i sa cistom plavom vodom koje ima lošu reputaciju 500 godišnje istorije piratskog raja, koja je prekinuta 1975, nakon ujedinjenja Severnog i Južnog Vijetnama. Ili prirodni rezervat u Cao Lanh, prekriven, kao baldahinom, tankim drvećem i vinovom lozom, iza kojih se kriju ostaci bunkera boraca Vijetkonga iz Severnog Vijetnama. Ili….

Ostavljamo voćnjake, pirinčana polja, kokosove palme, šećernu trsku, močvaru, hiljade vrsta životinja u i oko vode, u malo pospanom miru Delte koja je biološko i svako drugo čudo prirode.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari