Zašto imamo povećanu potrebu za mokrenjem kada plivamo? 1Foto: Haley Phelps on Unsplash

 

Plivanje je sjajan trening bez opasnog naprezanja mišića, zbog čega ga mnogi ljudi redovno praktikuju. Ako se često bavite ovom aktivnošću, verovatno ste primetili da je vaša bešika aktivnija u vodi nego kada ste na suvom.

Jedna studija je otkrila da bazen kapaciteta od 400.000 litara sadrži otprilike 30 litara urina. Postavlja se pitanje da li ulazak u vodu i plivanje izaziva pojačanu potrebu za mokrenjem.

Ispostavilo se da je odgovor potvrdan, a u narednim redovima ćemo vam otkriti i zašto dolazi do ove fiziološke reakcije tela na ulazak u vodu.

Naime, naši krvni sudovi se sužavaju, prenoseći krv u naše unutrašnje organe. To podiže krvni pritisak, što može povećati aktivnost u bubrezima jer telo želi da oslobodi tečnost da nadoknadi arterijske promene. Konačan rezultat: potreba za mokrenjem.

Naši bubrezi takođe mogu reagovati na pritisak vode, koji se povećava kada zaronimo dublje. I u ovom slučaju krvni pritisak raste, a naši bubrezi filtriraju više tečnosti, piše Mental Floss.

Efekat je veći kada je voda u bazeni, moru, reci ili jezeru hladnija, a do povećane potrebe za mokrenjem u vodi može doći i zbog stresa. Zanimljivo je da su mnogi plivači koji su se takmičili na Olimpijskim igrama priznali su da su bar jednom mokrili u bazenu tokom takmičenja.

Ako je ovaj proces potpuno prirodan da li to znači da bi svi trebalo da se „olakšamo“ kada uđemo u vodu? U slučaju da smo u moru ili reci, ne treba se ustručavati.

U bazenu s druge strane, nije poželjno da mokrimo, jer je prilično nepristojno prisiljavati druge da plivaju u mešavini vode iz bazena i našeg urina. Za prenos bolesti ne moramo da brinemo jer hlor ubija bakterije u bazenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari