Štednja energije nije jedina prednost pranja hladnom vodom. U svojoj najnovijoj kolumni o preispitivanju naših navika pranja, Lauren Bravo objašnjava zašto smanjenje temperature može zapravo biti efikasnije u uklanjanju nekih mrlja.
Radi planete i naših računa za struju, prelazak na 30°C umesto viših temperatura može uštedeti 40% energije koja se koristi svake godine, prema Energy Saving Trust-u. Inače, Evropska Unija je čak od 2013. godine učinila obaveznim da sve nove mašine imaju opciju pranja na 20°C.
Ipak, može biti primamljivo vratiti se na 40°C iz nostalgije ili odabrati pranje na 60°C kada se suočavamo sa ozbiljnim mrljama, osećajući potrebu da pojačamo temperaturu. Ali, da li viša temperatura zaista znači čistije? I, što je još važnije, šta naše tkanine preferiraju?
Prva stvar koju treba znati je da nisu sve mrlje jednake. Za mrlje na bazi proteina – kao što su jaja, mleko, sladoled, avokado, blato, krv i svi ostali telesni izlučevine – topla voda može zapravo pogoršati problem, uzrokujući koagulaciju supstance koja se „kuva“ u tkanini. Umesto toga, hladna voda sa deterdžentom na bazi enzima mnogo bolje uklanja mrlje.
Ostale uobičajene mrlje kao što su bobičasto voće, paradajz, kafa i mast mogu podneti više temperature, ali to ne znači da se ne mogu ukloniti i na nižim. U stvari, većina modernih deterdženata je dizajnirana da uklanja mrlje na 30°C .
Jedine mrlje koje bi mogle zahtevati topliju vodu su masti i ulja, ali ih možete brže eliminisati uz nekoliko kućnih trikova: prekrijte mrlju talkom, kukuruznim skrobom ili suvim šamponom kako biste upili suvišak masnoće, a zatim operite mesto sa tečnošću za suđe – koja je, uostalom, dizajnirana da razbija mast.
Možda brinete da je pranje na hladno nehigijensko, ali istina je da sama topla voda nije garancija čistoće; neke bakterije i virusi mogu preživeti i pranje na 60°C i više. Dobar deterdžent je važan alat na svim temperaturama, ali posebno na hladnim, jer koriste surfaktante da fizički razbiju i uklone mikroorganizme.
Zatim tu su i prednosti za vašu garderobu. Pranje na niskim temperaturama može pomoći da vaša odeća duže traje i bolje izgleda.
Toplota razbija boje u tkanini, uzrokujući da odeća brže bledi – posebno crna, koja samo treba da čuje reči „vruće pranje“ da bi počela da sivi.
Istraživači sa Univerziteta u Lidsu uporedili su 30-minutne cikluse na 25°C i 85-minutne cikluse na 40°C, i otkrili da je hladniji, brži ciklus smanjio oslobađanje boje za 74% i prepolovio količinu mikrovlakana koja se otpada.
To su sjajne vesti za odela koja bismo voleli da nosimo godinama. Izveštaj brenda kućnih aparata Electrolux pokazuje da će pamučna majica oprana na 30°C tokom 59 minuta trajati više od 50% duže nego kada se pere na 40°C. A ako to nije dovoljno podsticaja, pranje na hladno može čak smanjiti gužvanje, jer toplota čini vlakna tkanine savitljivijim.
Ukratko? Vredno je smanjiti temperaturu kada god možete. Kao što će vam svako ko pliva u hladnoj vodi reći: kada naviknete, koristi mogu biti ogromne, piše The Guardian.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.