Iako je izrazito neprijatno i neuredno povraćanje kod pasa nije uvek znak nekog ozbiljnijeg problema.
Kako piše portal Pet face, Pas može povraćati samo zato što je halapljivo pojeo veću količinu svoje hrane ili pojeo nešto što mu ne prija. S druge strane, povraćanje je jedan od najčešćih simptoma mnogobrojnih zdravstvenih problema pa treba biti oprezan kada se to dogodi.
Povraćanje je povezano sa gastrointestinalnim ali i sistemskim poremećajima, a tačne uzroke može utvrditi samo veterinar većim brojem dijagnostičkih procedura. Ukoliko govorimo o dijetalnim razlozima najčešće se radi o osetljivosti digestivnog trakta na neku namirnicu. Često se radi o uzimanju neke neispravne hrane, kao i otpadaka sa naših trpeza ili neke hrane na ulici. Evo nekoliko čestih uzročnika akutnog (iznenadnog) povraćanja:
- Bakterijske infekcije digestivnog trakta
- Intolerancija na hranu
- Promena vrste hrane
- Strana tela u grlu, želucu i crevima
- Stomačni i crevni paraziti
- Akutna slabost bubrega
- Akutna slabost jetre ili žučne kese
- Pankreatitis
- Postoperativna mučnina
- Otrovne materije
- Virusne infekcije
- Lekovi i anestetici
- Toplotni udar
- Mučnina zbog vožnje automobilom
- Piometra (gnojna upala materice)
U slučaju sporadičnog ili neredovnog povraćanaja koje se javlja tokom dužeg vremenskog perioda uzroci mogu biti
- Upala želuca
- Upala creva
- Teški zatvori
- Bubrežna disfunkcija
- Bolesti jetre
- Rak
Kao što vidite, uzroci su brojni i nije baš lako utvrditi tačan uzrok koji bi doprineo da se odredi tačna dijagnoza i odgovarajuća terapija. Upravo zbog toga su zapažanja vlasnika više nego dragocena pomoć veterinarima. Obratite posebnu pažnju na sledeće:
- Učestalost povraćanja
- Okolnosti u kojima dolazi do povraćanja
- Da li je prisutan i proliv
- Dehidriranost
- Letargija
- Krv u ispovraćanom sadržaju
- Gubitak težine
- Promena apetita
- Odbijanje hrane i vode
- Povećano mokrenje
Razumljivo je da nije moguće stvoriti uslove da vaš pas nikada tokom života ne povraća. Međutim postoje neke opšte mere koje možemo primenjivati kako bi smanjili rizike koji izazivaju povraćanje.
- Držite smeće i ostatke hrane sa vaše trpeze van domašaja pasa
- Onemogućite im pristup hemijskim sredstvima za održavanje higijene
- Uklonite sve toksične materije iz okoline svog ljubimca
- Uklonite sitne predmete i delove igračaka kako ne bi došlo do gutanja
- Obezbedite psu visokokvalitetnu hranu namenjenu psima
- Onemogućite mu pristup svakoj štetnoj ili otrovnoj hrani kao što su čokolada, grožđe, avokado i sl.
Bez obzira da li se radi o netoleranciji na hranu ili nekom drugom uzroku koji je vezan za zdravstveno stanje koje se ogleda u povraćanju, vlasnici moraju pokazati mnogo veći oprez. Uzroci povraćanja mogu biti banalni i ne preterano opasni ali mogu biti znak i ozbiljnih stanja koja čak i ugrožavaju život ljubimca. Kako god, kada pas počne da povraća, pobrinite se da postupate u skladu sa sledećim uputstvima, piše portal Pet face.
Ispitajte ispovraćan sadržaj
Prva ideja je da ispovraćan očistite sa poda – ali sačekajte! Naravno da pregled i ispitivanje bljuvotine nije nimalo prijatno – ali što se mora, mora se. Proverite:
Da li je to hrana
Da li je to uglavnom sluz ili žuč
Da li ima belog penastog sadržaja
Da li ima primesa krvi
Da li ima komadića igračaka, odeće ili nekih drugih nejestivih materija
Strane predmete koje pronađete stavite u neku kesicu kako bi ih pokazali veterinaru. Ukoliko možete napravite snimak povraćenog sadržaja ili zapišite što detaljniji opis. Pored toga, zapišite i sve ostale propratne znake kao što su letargija, dijareja ili nešto slično što ćete opisati veterinaru.
Čekajte i posmatrajte
Posle epizode povraćanja, uklonite hranu i vodu i nekoliko sati posmatrajte ponašanje ljubimca. Ukoliko i pored povraćanja pas nastavi da se normalno i uobičajeno ponaša, možete nastaviti redovno hranjenje posle 6 do 12 sati, u zavisnosti od uspostavljene rutine. Posebno obratite pažnju na druge kliničke znake koji mogu da ukazuju na neki drugi zdravstveni problem. Naravno, ukoliko se povraćanje ponavlja u narednih 2-3 sata, potražite pomoć veterinara.
Hrana i voda
Ukoliko pas ponovo povraća posle narednog obroka, ali se to više ne ponavlja u narednim satima, ponudite psu manju količinu vode. Ukoliko ne povrati vodu, posle par sati mu ponudite skuvan pirinač sa malo piletine. Izbacite svu masnoću iz mesa i naravno sve neka bude neslano i bez začina. Obrok treba biti mali. Ako to pojede i ne povrati, posle sat mu dajte novu malu količinu. Ovo sve ponovite i narednog dana. Ukoliko posle 3-4 dana nema povraćanja, postepeno ga vratite na uobičajenu hranu i pratite reakciju. Ukoliko pas odbija pirinač i piletinu nemojte insistirati i hraniti ga na silu. Pokušajte ponovo za sat vremena, a ako ponovo odbije, sva je prilika da treba potražiti pomoć veterinara.
Nemojte davati lekove na svoju ruku
Lekove protiv mučnine koji su namenjeni ljudima ne treba davati psima bez konsultacije sa veterinarom. Povraćanje u nekim slučajevima može biti korisno jer se organizam oslobađa nekih štetnih materija ili objekata. S druge strane, to može biti simptom nekog oboljenja kod koga upotreba pojedinih lekova može biti kontraindikovana ili štetna.
Potražite pomoć veterinara
Ukoliko vaš pas odbija hranu više od dva dana, uz povremene epizode povraćanja potrebno je potražiti pomoć veterinara. Ukoliko se javi i dijareja nemojte oklevati. Hronično povraćanje, npr. jednom dnevno u dužem vremenskom periodu (desetak dana) zahteva pregled veterinara. Pomoć veterinara potražite i u sledećim situacijama:
povraćanje se ponavlja više puta nekoliko sati zaredom
pas je na lekovima koji mogu izazvati povraćanje
sumnjate da je pas progutao strano telo
pas pokazuje znake letargije i iscrpljenosti
sumnjate da je pas progutao neki otrov
vidite krv u povraćenom sadržaju
pas bolno reaguje na dodirivanje stomaka
pas ima problema sa disanjem
Važna napomena
Ukoliko pas povraća svaki put posle uzimanja vode ili hrane tokom jednog dana odmah potražite pomoć veterinara. To može biti znak gastrointestinalne opstrukcije – prisustva stranog tela u digestivnom traktu ili nekog drugog problema sa crevima. Ova stanja zahtevaju hitnu veterinarsku intervenciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.