Da li se svake noći budite u isto vreme? Ako kad otvorite oči sat uvek pokazuje oko 3.30 možda je zbog sledećeg razloga, kojeg su istraživači nedavno identifikovali.
Za mnoge žene koje prolaze kroz menopauzu jedan od glavnih simptoma je nesanica, izazvana hormonalnim promenama, piše N1 Hrvatska.
Milioni žena se rabi bude zbog menopauze, a većina se budi u 3.29 ujutru – četiri sata pre uobičajenog vremena buđenja za većinu ljudi, pokazalo je naučno istraživanje.
Studija u kojoj je učestvovalo 2.005 žena u perimenopauzi i menopauzi pokazale je da je gotovo tri četvrtine žena (69 posto) reklo da nemogućnost spavanja noću šteti njihovom emocionalnom blagostanju.
Istraživači su rekli da žene u menopauzi mogu imati problema sa spavanjem i mogu se buditi tokom noći, što može uticati na dnevne funkcije i performanse.
Fizički simptomi menopauze uključuju bolove u zglobovima, noćno znojenje i češću potrebu za odlaskom u toalet.
S psihološke strane gledišta, promena nivoa hormona može dovesti do porasta stresa, anksioznosti i depresije, što može uticati na ritam sna.
Istraživanja su pokazala da nedostatak sna može uticati na raspoloženje, uzrokujući da se mozak fokusira na negativne misli i nesretne događaje, a ne na srećnee.
Među strategijama za poboljšanje ovog simptoma menopauze stručnjaci preporučuju manje konzumiranja hrane pre odlaska u krevet, korišćenje mirisnih sprejeva za spavanje, zamračivanje prostorije, manje konzumiranja alkohola, izbegavanje previše kofeina, povećanje fizičke aktivnosti i prestanak pušenja.
Upravljanje stresom, zdrava noćna rutina za opuštanje i traženje saveta od lekara o uzimanju hormonske terapije takođe mogu pomoći u poboljšanju sna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.