Zašto se novopečenim tatama cepaju majice? 1Foto: Shutterstock/Lyubov Kolyaganova

Rođenje deteta velika je radost ne samo za roditelje, već za celu familiju i prijatelje. To je trenutak kada se sa nestrpljenjem očekuju vesti iz porodilišta, a jedan srpski običaj ne može da zaobiđe nijednog novopečenog tatu.

Naime, čim tata sazna da je na svet stigla beba oni koji su u njegovoj blizini kreću da mu cepaju majicu ili košulju, sve zavisi u čemu se zadesio.

S obzirom na to da proslava rođenja deteta zna da potraje duboko u noć, uz muziku i piće, tako se i cepkanje manjice nastavlja. Mnogi kažu “valja se”. Malo mudrije tate za taj trenutak pripreme, za savki slučaj, nekoliko majica, budući da se gosti izređaju u čestitanju i cepanju.

Iako se ovaj običaj ustalio, mnogi ne znaju njegovo pravo značenje, pa tako postoje više tumačenja.

Jedan od simbolike ovog običaja je da se rođenjem bebe, na neki način roditelj odeva u novo ruho, a iza sebe ostavlja stare majice. Na taj način simbolično stupa u novo životno doba – doba roditeljstva.

Zašto se novopečenim tatama cepaju majice? 2
Foto: Pixabay/StockSnap

Osim ove simbolike, u ranim generacijama, cepanje majice, kada se rodi beba predstavljalo je veoma praktičan čin, jer su se žene porađale u kući, na njivi, bez babica i porodilišta. Osim što je bebu trebalo što pre uviti i utopliti, običaj je nalagao da to bude komad muške odeće.

Dete je trebalo da se uvije u neki komad tkanine zbog zaštite od hladnoće, a zbog nekog drugog verovanja se izbegavala ženska odeća kad god ima neka muška košulja u blizini. Ako se dete rodi u kući, onda se odevni predmet uzimao iz ormana, a ukoliko bi se žena porodila van kuće, svoju odeću skidao bi prvi muškarac koji se nađe u blizini i njome bi uvijali tek rođenu bebu.

Jedna od najprihvaćenijih teorija jeste da se vremenom svaka košulja istanji i iskrza. Zato svaka nova košulja predstavlja novu snagu, pa zbog toga, kada se rodi dete, komšije, prijatelji i rođaci navale da cepaju uz reči: „Ovu da pocepamo, još mnoge da promeniš, ti i tvoje dete imali snage i pameti nove, dok god ste živi i zdravi.“

Podsetimo, i fudbalski reprezentativac Srbije Sergej Milinković Savić je pred početak Mundijala dobio najlepše moguće vesti. Postao otac, a srećne vesti je podelio na društvenim mrežama. Među prvima mu je čestitao i Fudbalski savez Srbije. Nije izostao ni običaj cepanja majice.

 

Ko cepa tate

Nekada je pravilo nalagalo da novopečenim tatama majice cepaju isključivo muškarci, jer se verovalo da će oni koji cepaju majicu sledeći postati očevi (na primer kao što mlada baca bidermajer ženama, da se nakon nje uda ona koja ga uhvati). U zavisnosti od kraja Srbije, delić majice koji muškarac uzme od slavljenika, znači da će i on dobiti dete istog pola, dok se u pojedinim krajevima verovalo u suprotno.

Danas to više nije slučaj, pa tate cepaju svi i slave radost zbog novog početka. Anegdote tog čina pamte se ceo život, a neretko zabeleže na društvenim mrežama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari