Zašto su muškarci usamljeniji nego ikad? 1Foto: Shutterstock/Tero Vesalainen

Tokom godina prakse, muškarci svih vrsta su mi dolazili na terapiju.

Bio sam iznenađen kako su, uprkos tome što su različitog porekla, rase i seksualne orijentacije, stalno bili gladni veze, posebno sa drugim muškarcima.

O potrebi za povezivanjem i pripadanjem se ne može pregovarati. Moramo pronaći put kroz blato straha i sumnje.

Ranjivost može biti neprijatna, ali je takođe iskrena, a pokazivanje našeg autentičnog ja je jedini način da pronađemo osećaj prave veze sa drugima.

Poverenje je jedino svetlo-vodilja za muškarce.

Grubo definisano, poverenje je taj nevidljivi osećaj bliskosti koji dolazi kada neko pokaže da mu je stalo i da može da poštuje i primi našu ranjivost. Kako autorka Brene Braun često kaže, oni su zaslužili pravo da čuju našu priču.

Identifikujte ljude koji su već zaslužili poverenje

Sigurno postoje ljudi koji su već zaslužili vaše poverenje. To možda nije duga lista, i to je u redu. Duboki, poverljivi odnosi se ne grade sa bilo kim.

Nekoliko kvaliteta koje treba tražiti kod onih koji su vredni poverenja (i kvaliteta koje ćete želeti da razvijete da biste zaslužili poverenje drugih):

– Iskrenost, ali bez osuđivanja

– Strpljivost

– Umeti iskreno saslušati

– Doslednost i pouzdanost

Potražite trenutke za povezivanje

Imajte nameru da provodite vreme s ljudima koje ste identifikovali. Pokažite da ste uloženi u vezu tako što ćete ih nazvati ili pozvati na kafu.

Preuzmite postepene emocionalne rizike

Kada se povezujete sa ovim ljudima, rizikujte da delite više o sebi nego što je uobičajeno. Ne brinite o tome kako ćete to kažete. Važan deo je da dozvolite toj osobi da više sagleda ko ste vi ispod površine. Ako se pojave emocije, udahnite i pustite ih da se vide.

Otvorite se korak po korak

Poverenje se gradi kroz postepeno samootkrivanje, a deljenje više toga ne znači uvek da će taj odnos graditi brže. Počnite postepeno, korak po korak, ciglu po ciglu.

„Preterano“ jadanje nije isto što i pokazati svoju ranjivost i ne dovodi do stvaranja prave povezanosti. Kada se otvarate, razmislite o tome da li razgovarate sa tom osobom ili joj pričate. Zamišljeno je da razgovor bude dvosmeran.

Budite prisutni i povratite poverenje

Napravite prostor da se i druga osoba otvori. Slušajte da biste razumeli, a ne da odgovorite.

Koristite govor tela koji pokazuje da ste prisutni: okrenuti ka njima, neprekrštenih ruku, sa dobrim kontaktom očima i stabilnim disanjem. Ako se otvore i podele nešto bolno ili teško, udahnite i prođite sa njima kroz tu nelagodnost. Zadržavanje tog prostora za njih je moćan način za izgradnju poverenja i veze.

Udahnite mamurluk ranjivosti

Ponekad, nakon što preuzmemo te emocionalne rizike, možemo otići sa osećajem „Joj, možda sam podelio previše toga“.

Ovo je normalan osećaj nakon što podelimo nešto ranjivo. To je kao dobar trening, ostavljajući naš ranjivi mišić sa malo bola. Mirno udahnite i pustite osećaj da prođe.

Ranjivost je čin hrabrosti i zbog toga ćete biti jači.

Izvor: Psychology Today

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari