Svetska federacija za gojaznost upozorava da je ovo sve češći zdravstveni problem, i da će broj gojaznih nastaviti da raste. Procenjuje se da će 2035. čak polovina ljudi u svetu imati prekomernu težinu ili kliničku gojaznost. Prema prognozama, gojaznost će najbrže rasti među decom, čak i u pojedinim afričkim i azijskim zemljama.
Posebno su osetljiva deca i tinejdžeri. Očekuje se da će se do 2035. godine stopa gojaznosti u ovoj starosnoj grupi udvostručiti u odnosu na 2020. godinu.
Razlozi za sve veću zastupljenost gojaznosti prvenstveno su sve veći unos prerađene hrane i sedelački način života, a u nekim zemljama deo odgovornosti leži u slabijim politikama kontrole snabdevanja hranom i slabije finansiranim zdravstvenim uslugama koje pomažu u regulaciji telesne težine.
Profesorka Luiz Baur, koja je predsednica udruženja, kaže da je ovo otkriće jasno upozorenje zemljama da odmah predzmu mere. Objašnjava da je trend gojaznosti vrlo zabrinjavajuć i da vlade moraju da učine sve što je u njihovoj moći da se crna prognoza ne obistini.
Prekomerna telesna težina može da predstavlja rizik za razne teške bolesti, pa čak i preranu smrt, stoga je svakako ne treba olako shvatati.
Zbog porasta gojaznosti mogu se očekivati i veći troškovi u zdravstvu, a ujedno se očekuju i negativne posledice u ekonomiji.
Izvor: aktivni.si
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.