Artritis, bolest od koje u Srbiji godišnje oboli preko 70.000 ljudi, jedna je od najčešćih bolesti savremenog doba a uzrok njenog nastanka je još uvek nepoznat.
„Artritis“ naziv za grupu od više od 100 oboljenja koja, pre svega, zahvataju zglobove. Ljudi mogu biti pogođeni ovom bolešću na najrazličitije načine, ali najčešći simptomi jesu ukočenost, bol i oticanje jednog ili više zglobova.
Zbog činjenice da, ukoliko se ne leči, artritis se pogoršava, veoma je važno posetiti lekara pri prvim bolovima u zglobovima, kako bi na vreme dobili dijagnozu i bili upućeni na odgovarajuću terapiju. Jedna od najvažnijih stvari u prevenciji ove bolesti jeste redovna fizička aktivnost, odnosno pravilno vežbanje i aktivacija zglobova.
Više o činjenicama vezanim za ovu bolest govorio je doc. dr Predrag Ostojić, predsednik Udruženja reumatologa Srbije, koji je na obeležavanju Svetskog dana borbe protiv artritisa izneo zabrinjavajuće podatke.
„Hronični artritis najjače udara na početku, u prve dve godine bolesti, tako da ako ga ne prepoznamo na vreme, možemo napraviti veliki problem, toliki da se oko 50 procenata obolelih penzioniše usled invaliditeta“, ističe doktor Ostojić.
Nastavlja, navodeći da insistira da se pacijenti sa artritisom leče u ustanovama koje su za to predviđene.
„Bitno je da se pacijenti adekvatno leče, u specijalizovanim ustanovama, da ne pustimo bolest da ide svojim tokom, da bi pokušali da postignemo terapijski cilj a to je remisija bolesti. Ako se artritis prepozna na vreme, za pet godina niti jedan bolesnik ne odlazi u penziju zbog invaliditeta.“
Ipak, petina obolelih ne postigne remisiju a dr Ostojić upozorava i na propratne probleme sa kojima se oboleli od artritisa suočavaju.
„Pacijenti, čak i oni koji su u remisiji, imaju hronične bolove, veliki broj ima hronični zamor, probleme sa spavanjem, sindrom nemirnih nogu i mnoge druge probleme, poput depresije. Oko 70 posto obolelih ima simptome
depresivnosti“, ističe stručnjak.
Doktor Predrag Ostojić osvrnuo se na reintegraciju obolelih od artritisa u sistem i na podršku i razumevanje koje treba da dobiju od poslodavaca.
„Nisu nam važni samo pacijenti ograničene radne sposobnosti, već i oni koji i dalje rade. Apelujem da poslodavci pokažu razumevanje jer i oboleli koji su u remisiji imaju smanjenu produktivnost, od 10 do čak 50 procenata“.
Na samom kraju, doktor je istakao činjenicu da od ove bolesti ne obolevaju samo radno sposobni, nego i deca.
„U Srbiji od artritisa boluje 2000 dece. Kod njih se primenjuju isti lekovi kao i kod odraslih a najbolji savet daje
specijalista fizikalne medicine, odnosno rehabilitacije. Postoji udruženje roditelja dece obolele od artritisa i potrebno je da se svi oni reintegrišu u sistem“, zaključuje doktor Ostojić.
Istraživanja su pokazala da je jedan od najboljih tretmana u borbi protiv artritisa – redovna fizička aktivnost. Bez obzira da li ste fizički aktivni ili ne, telo jasno šalje signal da nešto nije u redu. Kao i kod svih bolesti, i kod artritisa je jako bitno prepoznati taj signal na vreme.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.