Normalno je da vam je hladno tokom zime, ali ako je stalno, čak i kada ste negde nije hladno, moguće je da razlog leži negde drugde. Ovo je 9 mogućih razloga zašto vam je uvek hladno.
1. Mala telesna težina
Nedovoljna težina — koju su Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) definisali kao BMI ispod 18,5 kg/m² — može učiniti da se osećate hladno iz nekoliko razloga.
Prvo, kada ste mršavi, nedostaje vam odgovarajuća telesna masnoća koja bi vas zaštitila od niskih temperatura, rekla je za Health nutricionistkinja iz Los Anđelesa Megi Mun.
Pored toga, nizak BMI može značiti da imate manje telesne masti, što, prema studiji iz 2022. objavljenoj u EPMA Journalu, može uzrokovati da vaše telo proizvodi manje toplote.
Kako to popraviti: Ako imate manju težinu, razgovarajte sa svojim lekarom koji će izvršiti testove kako bi utvrdio šta uzrokuje vašu malu težinu. On takođe može predložiti da dobijete nekoliko kilograma ako jedete celu, zdravu hranu koja sadrži proteine, masti i složene ugljene hidrate.
2. Hipotireoza
„Sve vreme biti hladno je znak hipotireoze, što znači da vaša štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona štitaste žlezde“, rekla je za Health Holi Filips, internista u bolnici Lenoks Hil u Njujorku. Bez adekvatnih nivoa ovog hormona, vaš metabolizam se usporava, sprečavajući vas da generišete adekvatnu toplotu.
Znaci hipotireoze uključuju proređivanje ili gubitak kose, suvu kožu i kosu, neredovne ili obilnije menstruacije i neobjašnjivo povećanje telesne težine.
Kako ga lečiti: Ako sumnjate na problem sa štitnom žlezdom, obratite se svom lekaru koji može potvrditi dijagnozu analizom krvi i pravilno lečiti stanje.
3. Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa
Nizak nivo gvožđa je jedan od najčešćih uzroka hronične prehlade. To je zato što gvožđe pomaže crvenim krvnim zrncima da prenose kiseonik po celom telu kako bi ono moglo da proizvodi toplotu, objasnio je dr Filips. Gvožđe je takođe ključno jer nedostatak može usporiti rad štitne žlezde, što dovodi do hipotireoze, zbog čega se dodatno osećate hladno, rekao je Mun.
Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv, drugi simptomi niskog nivoa gvožđa uključuju bledu kožu, lomljive nokte, poteškoće u koncentraciji i kratak dah.
Kako ga lečiti: Prvo vam je potrebna ispravna dijagnoza, koju ćete dobiti na osnovu analize krvi. Zatim, u zavisnosti od nivoa anemije, vaš lekar može predložiti da uzimate suplemente gvožđa, dobijete intervenski ili povećate unos hrane bogate gvožđem poput crvenog mesa, lisnatog povrća i jaja, rekao je Mun.
4. Slaba cirkulacija
Ako su vam ruke i stopala hladni, ali su vam drugi delovi tela topli, razlog može biti problem sa cirkulacijom koji sprečava krv da stigne do vaših ekstremiteta.
Jedan uobičajeni uzrok problema sa cirkulacijom je Rainaudova bolest, koja se ponekad naziva Rainaudov fenomen. Ovo stanje uzrokuje da se krvni sudovi u vašim rukama i stopalima privremeno suže kada im je hladno, rekla je za Health Margarita Rohr, internista u NIU Langone Medical Center u Njujorku.
Drugi razlozi zbog kojih krv teško dolazi do vaših udova uključuju kardiovaskularne bolesti, koje uzrokuju da srce ne pumpa krv tako efikasno, ili pušenje, koje sužava krvne sudove, rekao je dr Rohr.
Kako ga lečiti: Obratite se svom lekaru koji može da utvrdi da li je Rainaud uzrok vaših problema sa cirkulacijom. Oni mogu razviti plan lečenja za vas i proveriti da li postoji nešto ozbiljnije kao što je kardiovaskularna bolest.
5. Dehidracija
Ako jednostavno ne možete da se zagrejete, to bi mogao biti znak da morate piti više vode. „Do 60% tela odrasle osobe čini voda, a voda pomaže u regulisanju telesne temperature“, rekao je Mun.
„Ako ste dovoljno hidrirani, voda će biti ‘zarobljena’ i polako puštena, održavajući telesnu temperaturu u udobnoj zoni. „Sa manje vode, vaše telo je osetljivije na ekstremne temperature“, dodao je Mun.
Pored osećaja hladnoće, drugi simptomi dehidracije uključuju vrtoglavicu, vrtoglavicu, konfuziju, grčeve mišića, umor, tamnu mokraću, suva usta.
Kako ga lečiti: Pijte najmanje osam čaša dnevno, preporučuje Mun, ali uvek pijte više ako vežbate ili provodite vreme na suncu.
6. Nedostatak vitamina B12
Nedostatak vitamina B12, oko 2,4 mikrograma dnevno za prosečnu odraslu osobu, može izazvati anemiju, što dovodi do hronične prehlade, rekao je Mun.
Simptomi nedostatka vitamina B12 uključuju utrnulost ili peckanje u rukama, nogama ili stopalima, otežano hodanje, umor, mučninu, dijareju.
Kako ga lečiti: Iako je nedostatak vitamina B12 redak u opštoj populaciji, uobičajen je među veganima i vegetarijancima jer se hranljivi sastojak nalazi skoro isključivo u životinjskim proizvodima, rekao je Mun. Zato pokušajte da uzmete suplement ako je vaša ishrana takva. U suprotnom, obratite se lekaru.
7. Dijabetes
Nekontrolisani dijabetes može dovesti do stanja zvanog periferna neuropatija, koja oštećuje nerve u vašim rukama i stopalima, prema Američkom udruženju za dijabetes.
„Kada se ovo razvije, osećate utrnulost, a ponekad i bol u rukama i stopalima, a pošto su ovi nervi takođe odgovorni za slanje poruka mozgu o osećaju temperature, vaše ruke i stopala mogu da se osećaju hladno“, rekao je dr Ror. .
Kako ga lečiti: Dijabetička nefropatija se postepeno razvija, tako da možda niste ni svesni da je imate. Ali ako imate dijabetes ili simptome bolesti, kao što su često mokrenje, umor i osećaj suvoće, obratite se svom lekaru.
8. Nedostatak mišićne mase
Ako vam je stalno hladno, a lekar ne pronađe stanje koje bi to moglo da izazove, moguće je da vam je hladno zbog nedostatka mišićne mase.
Mišići pomažu u održavanju telesne temperature stvaranjem toplote, rekao je dr Ror, tako da nedostatak mišićnog tonusa može doprineti osećaju hladnoće.
Kako ga lečiti: Odlazak u teretanu ili kupovina tegova za vežbanje kod kuće može pomoći u izgradnji mišića.
9. Nedostatak sna
Nedostatak sna izaziva pustoš na vašem nervnom sistemu, što može da promeni vaše sisteme za regulisanje temperature, rekao je dr Filips. Osim toga, kada ste umorni od neprospavane noći, vaš metabolizam se usporava, dodao je dr Filips, a zbog metaboličkih problema možete da se osećate hladno.
Kako ga lečiti: Pokušajte da spavate sedam do devet sati svake noći. Ljudima starijim od 65 godina potrebno je sedam do osam sati sna. Takođe, pokušajte da se držite redovnog rasporeda spavanja i ne gledajte u svoj mobilni telefon ili tablet oko 30 minuta pre spavanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.