GZZJ: Osnovni preduslov za život sa HIV-om je da se infekcija otkrije na vreme 1Foto: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Svetski dan borbe protiv AIDS-a ove godine se održava pod sloganom “Nejednakost. AIDS. Pandemije – da stavimo tačku”, saopštio je Gradski zavod za javno zdravlje i podsetio da svi oni koji su prepoznali rizik mogu besplatno da se savetuju i testiraju na HIV i hepatitise B i C od ponedeljka do petka, od osam do12 časova tokom cele godine.

Kako se navodi na sajtu GZZJ, povodom obeležavanja ovogodišnjeg Svetskog AIDS dana, UNAIDS ističe hitnu potrebu da se okončaju nejednakosti koje pokreću AIDS i druge pandemije širom sveta. Bez hrabre akcije protiv ekonomske, društvene, kulturne i pravne nejednakosti, svet rizikuje da propusti ciljeve za okončanje AIDS-a do 2030. godine, kao i produženu pandemiju KOVID-19 i rastuću društvenu i ekonomsku krizu.

Četrdeset godina od kada su prijavljeni prvi slučajevi AIDS-a, HIV i dalje preti svetu, ističe GZZJ.

Kako objašnjavaju, danas svet nije na putu da ispuni zajedničku posvećenost okončanju AIDS-a do 2030. godine, ne zbog nedostatka znanja ili alata za borbu protiv AIDS-a, već zbog strukturalnih nejednakosti koje ometaju dokazana rešenja za prevenciju i lečenje infekcije uzrokovane HIV-om. Pandemija uzrokovana HIV-om ostaje i dalje glavno javnozdravstveno pitanje na globalnom nivou. I kao i mnogi drugi glavni zdravstveni problemi, i ova pandemija se suočava sa dodatnim izazovima tokom pandemije zarazne bolesti KOVID-19, uzrokovane novim korona virusom.

Osnovni preduslov za da dug i kvalitetan život sa HIV-om, kako ističe GZZJ, je da se infekcija otkrije  na vreme i što pre započne lečenje. Terapija HIV infekcije u Srbiji je savremena, besplatna i dostupna svim pacijentima. Podaci registra za HIV/AIDS Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd pokazuju da se svake godine većina inficiranih osoba registruje u Beogradu. Takođe, znatan procenat inficiranih osoba sazna za infekciju u odmakloj fazi, što kao posledicu ima veći rizik za obolevanje od AIDS-a i umiranje. Procenjuje se da oko 400 u Srbiji još uvek ne zna da je inficirano.

Cilj UNAIDS-a glasi 90-90-90. Dijagnostikovati HIV kod 90 odsto procenjenog broja osoba koje žive sa HIV-om, obezbediti lečenje za 90 odsto pacijenata sa HIV infekcijom i postići nedetektibilnu virusnu aktivnost kod 90 odsto lečenih. Ako rizik nije mogao da se spreči, od izuzetnog značaja je što pre proveriti svoj HIV status. Zato još jednom ističemo značaj testiranja na HIV, koje uvek treba da bude praćeno savetovanjem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari