Hmelj - puzavica za dobar san 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Hmelj (lat. Humulus lupulus) je višegodišnja samonikla biljka. U narodu je još poznat i kao blust, hmelina, hmeljevina, kudilice… Hmelj je trajna samonikla i vrlo razgranjena biljka penjačica visine od 3 do 8 metara. Najčešće deluje kao korov, jer se javlja i raste uz druge biljke. Za hmelj u kulturi izgrađuju se posebne armature.

Uzgaja se već od 8. veka, a prve zabeleške o hmelju potiču od arapskog lekara Mesue iz 7. veka n.e. koji je za čišćenje krvi preporučavao sirup od hmelja. Danas je u upotrebi samo gajen hmelj. Gaji se kod nas i u drugim zemljama, u velikim količinama, pretežno za potrebe pivara.

*Aktivni sastojci šišarki* deluju umirujuće na nervni sistem i uspostavljanje normalnog sna. Gorki sastojci povoljno deluju na apetit i regulisanje varenja kao i ublažavanje crevnih grčeva, a fitoestrogeni povoljno deluju na hormonski status kod žena. Lekoviti sastojci hmelja pokazuju i antibakterijski efekat.

*Upotreba čaja od šišarica hmelja* preporučuje se kod uznemirenosti, nervoze, neuralgija i nesanice. Takođe se preporučuje za uspostavljanje hormonalne ravnoteže i ublažavanje tegoba tokom perioda premenopauze i menopauze. Primenjen spolja za ispiranje, povoljno deluje na epitelizaciju i zarastanje rana.

*Ograničenja*: Upotreba čaja od šišarki hmelja se ne preporučuje tokom trudnoće i dojenja kao ni deci mlađoj od 12 godina. Istovremena upotreba sa antidepresivima, sedativima i alkoholom može dovesti do potenciranja njihovog dejstva.

*Način pripreme i upotrebe čaja*: Jednu kafenu kašičicu šišarica hmelja preliti sa 150 ml ključale vode, sud poklopiti i ostaviti da odstoji 10 minuta. Procediti i piti 2-3 šolje čaja dnevno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari