Sezona gripa (Influenza) uobičajeno traje od kasne jeseni do ranog proleća. Najveći broj bolesnih bude oko mesec dana nakon otkrivanja prvog pozitivnog pacijenta, kod nas je virus influence potvrđen 15. decembra, tako da punu sezonu gripa među decom imamo kada se vrate sa zimskog raspusta, od sredine februara do sredine aprila.
Poslednje dve godine praktično nismo ni imali grip zbog antikovid mera (radilo se od kuće, nastava je bila online, nije bilo putovanja ni okupljanja, svi su nosili maske), međutim, vraćanjem uobičajenom načinu života vratile su se i tradicionalne zimske respiratorne infekcije: rinovirus, adenovirus, RSV, parainfluenza, pa i grip, prenose doktor.rs i nova.rs.
Grip obično počinje iznenadnom visokom temperaturom u večernjim časovima, praćenom malaksalošću, glavoboljom, jezom i drhtavicom. Potom sledi bol u grlu, zapušen nos, suvi nadražajni kašalj. Temperatura je visoka, oko 39C, teško se obara, najčešće traje tri, četiri dana. U prvim danima bolesti deca se žale na mijalgije – bol u rukama i nogama, leđima, do te mere da jedva ustaju iz kreveta, a oko 10 odsto ima bol u trbuhu, povraćanje i proliv.
Pri prvom pregledu obično vidimo „crveno grlo“ sa bolnim uvećanim žlezdama na vratu, “ zakrvavljene oči“, sekret u nosu, deca pričaju promuklo, kašlju suvo i nadražajno ali nalaz nalaz na plućima najčešće bude potpuno uredan.
Iako je temperatura u gripu uobičajena, deca mogu imati grip i bez povišene temperature, sa simptomima obične prehlade. Inkubacija, vreme od kontakta sa zaraženim do ispoljavanja prvih simptoma, kod gripa je dva do tri dana, ali su deca zarazna i dan pre nego što se pojave prvi simptomi, i u narednih sedam dana (mlađa deca i duže). Stoga školarce sa gripom treba „povući iz škole“ na najmanje sedam dana. Školska deca najčešće obolevaju od gripa i ujedno su i najznačajniji prenosioci virusa pa nam u ambulanti često prijavljuju da je „pola razreda bolesno“.
Najveći procenat dece se potpuno oporavi za nekoliko dana, međutim grip treba „odležati“ , dok temperatura bar jedan celi dan ne bude ispod 37C. Mirovanje u krevetu i povećan unos tečnosti i naparavanje su prva terapija, uz obaranje temperature ibuprofenom ili paracetamolom.
Savetuju se lagani obroci, domaća pileća supa, beli luk, med, propolis, borovnice, kupine, maline, aronija, plod crne zove ( može i u obliku koncentrovanog ekstrakta, npr . Sambucus sirup ili domaćih sirupa od plodova crne zove). Antivirusna terapija (oseltamivir) će biti preporučena pacijentima koji su u većem riziku da naprave teži oblik bolesti, što procenjuje lekar.
Lečenje kod kuće obično četiri dana
Grip se leči u kućnim uslovima do četiri dana, do kada je očekivano da prestane temperatura, zaostaće kašalj i do 10 dana po povlačenju temperature. Ukoliko se povišena temperatura održava duže od pet dana, ili nakon intervala od 2-3 dana bez temperature se ona ponovo javlja, ili se i nakon sedam dana od početka bolesti održava malaksalost i sve teže disanje, ovo može da bude simptom i respiratornog pogoršanja i miokarditisa i treba se ponovo javiti na pregled lekaru.
Komplikacije nisu retke
I grip se može komplikovati, naročito kod mlađih od dve godine i starijih od 65 godina i hroničnih bolesnika – u praksi se najčešće viđaju dehidratacije, akutne upale srednjeg uva, a kod starije dece sinuzitis. Oko 3 odsto sve dece sa gripom dobije upalu pluća, obično najmlađa i deca sa hroničnim plućnim bolestima, a to su bakterijske komplikacije obično pneumokokom i stafilokokom, i zahtevaju brzo reagovanje antibiotskom terapijom. Kod male dece influenza se komplikuje i bronhiolitisom, laringotraheitisom, retko i febrilnim konvulzijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.