Kako izbeći novogodišnji pankreatitis? 1Foto: Pixabay/Saranya7

Masna hrana, bilo koji alkohol i pušenje negativno utiču na pankreas. Gastroenterološkinja i nutricionistkinja Alena Potaševa kaže da je nemoguće pripremiti pankreas za novogodišnje praznike i  gozbu, te savetuje da ukoliko se kod osobe razvije bol u donjem delu leđa nakon konzumiranja alkohola, treba proveriti pankreas.

„Nova godina je kombinacija ne samo masne hrane, već i alkohola. Alkohol za naš pankreas je neprijatelj koji je gori od masne hrane“, ocenila je doktorka, prenosi portal vesti.ru.

Šta ne treba raditi pre praznične gozbe

  • Ne smete gladovati

Pankreas se ne može gladovanjem pripremiti za prijem masne hrane. Ova metoda može čak dovesti do ozbiljnih bolesti.

„Prosto… Ako smo gladovali i očekivali ovu hranu, onda ćemo jesti više“, naglasila je Potaševa.

  •  Konzumirajte gazirana ili alkoholna pića, kao i masnu hranu.

“Simptomi koji se javljaju nakon masne hrane nisu uvek pankreatitis.Kod pankreatitisa bol je konstantan”, navela je doktorka.

Alena Potaševa je takođe rekla da umesto majoneza možete izabrati kokosovo ulje kao preliv. Na svečanoj večeri pokušajte da zamenite gazirana pića napicima od jagodičastog voća i mineralne vode.

  • Koristite puno začina

Kao što je primetila nutricionistkinja, luk i beli luk mogu izazvati nadimanje.

„Začini se ne mogu isključiti, ali se mora poštovati umerenost“, zaključila je ona.

Stručnjaci takođe ističu i značaj fizičke aktivnosti, te savetuju da posle gozbe prošetamo sa porodicom.

Koji su znaci pankreatitisa

Pankreatitis predstavlja zapaljenski proces pankreasa (gušterače). Pаnkreаs je organ koji se nalazi u trbuhu i njegova funkcija je kako u procesu varenja hranje, tako i u procesu lučenja nekih veoma važnih hormona (insulin, npr.).

Pankreatitis može se javiti kao akutni pankreatitis – što znači da se iznenada pojavljuje i traje satima, a ređe danima, ali se može javiti i kao hronični pankreatitis, koji traje i po nekoliko godina, a karakteriše se bolovima u trbuhu, masnim stolicama i dijabetesom.

Blagi slučajevi pankreatitisa mogu nestati bez lečenja, ali u težim slučajevima mogu nastati komplikacije opasne po život pacijenta.

Tokom normalnog procesa varenja, enzimi pankreasa koji pomažu varenje putuju u creva, gde se aktiviraju i vrše svoju funkciju razlaganja hrane. Kod pankreatitisa, ovi enzimi se aktiviraju u samom pankreasu što izaziva pojavu procesa zapaljenja i autodigestije (pankreas svaruje samog sebe).

Uzroci nastanka pankreatitisa su brojni i uključuju kamenje u žučnoj kesi i žučnim kanalićima, dejstvo pojedinih lekova (diuretici), pušenje, alkoholizam, infekcija (virusi, poput koksakija i zauški), cistična fibroza, porodična istorija pankreatitisa, visok nivo kalcijuma u krvi (hiperkalcemija), visok nivo paratireoidnog hormona u krvi (hiperparatireoidizam), visok nivo triglicerida u krvi (hipertrigliceridemija) – može se javiti u trudnoći, povreda trbuha, vaskulitis (zapaljenja krvnih sudova), autoimuna oboljenja, rak pankreasa…

Zbog ponavljanja nаpаda аkutnog pаnkreаtitisа i oštećenja pаnkreаsа može doći do pojave hroničnog pankreatitisa koji može dа izаzove probleme vаrenja i pojavu šećerne bolesti.

Kod akutnog pankreatitisa znaci i simptomi su:

  • jak i oštar bol u gornjem delu trbuha koji se širi u leđa
  • bol je jačeg intenziteta u ležećem položaju
  • bol se pojačava nakon obroka
  • mučninа
  • povrаćаnje
  • osetljivost kože predela trbuha
  • nadutost trbuha
  • znojenje
  • opšta slabost

Kod hroničnog pankreatitisa znaci i simptomi su:

  • bol u gornjem delu trbuha, stalan koji se pojačava nakon masnog obroka i konzumiranja alkohola
  • bol može trajati satima i danima
  • bol se širi u ledja
  • gubitak telesne težine
  • pojava masnih i smrdljivih stolica
  • nadimanje
  • mučnina i povraćanje, naročito nakon obroka

U zavisnosti od jačine bola, može se javiti i povišeni krvni pritisak (hipertenzija), a ukoliko postoji unutrašnje krvarenje, javlja se sniženi krvni pritisak.

Kako se leči pankreatitis?

Terapija pankreatitisa zavisi od toga da li je u pitanju akutni, ili hronični proces.

Akutni pankreatitis traje do 7 dana i terapija se svodi na unos veće količine tečnosti uz obavezno ograničavanje unosa hrane kako bi se smanjila aktivnost enzima pankreasa. Protiv bolova mogu se davati analgetici, a sa dijetom se počinje nakon 5 dana. Obavezno je redovno snimanje trbuha, radi praćenja stanja pankreasa, kao i redovne laboratorijkse analize. Stanje se leči u bolničkim uslovima.

Savetuje se higijensko – dijetetski režim uz povećan unos voća i povrća i namirnica neživotinjskog porekla. Takođe se savetuje i prestanak konzumiranja alkoholnih pića.

Kod hroničnog pankreatitis, u osnovi su lekovi protiv bolova (analgetici) kao i kod akutnog pankreatitsa, ali ovi lekovi se smeju davati tek kada je potvrdjena dijagnoza bolesti. Poželjno je lečenje osnovnog stanja i bolesti koje je dovelo do pankreatitisa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari