Tokom menopauze može doći do smanjenja želje za seksom a i sam odnos može postati neprijatan pa čak i bolan. Razlog su promene u nivou hormona koje se dešavaju u ovom periodu života.
Tekst objavljen na sajtu klinike Klivlend, pod naslovom „Kako se seks menja nakon menopauze“, prenosi objašnjenje specijalistkinje za zdravlje žena dr Holi Taker, koja kaže da tokom menopauze nivoi estrogena opadaju.
– Vagina i spoljašnje genitalije imaju veoma visoku koncentraciju receptora estrogena. Kada se smanji nivo hormona, tkivo ima tendenciju da se skupi – kaže Taker.
Pri tome, niži nivoi estrogena takođe uzrokuju smanjenje dotoka krvi u vaginu, što je može učiniti manje osetljivom na dodir, pa je i teže ostvariti fizičko uzbuđenje.
– Sve to može učiniti seks manje poželjnim, težim, potpuno neprijatnim – pa čak i bolnim. I povrh svega, emocionalne promene koje često prate menopauzu mogu uzrokovati da izgubite interesovanje za seks – piše na sajtu Klivlend klinike.
Holi Taker međutim kaže da za svaki od problema – suvoću vagine, bol i smanjen libido – postoji rešenje.
Tako se za suvoću vagine mogu koristiti lubrikanti ili vaginalni ovlaživači, koji su slični lubrikantima s tim što duže ostaju u vagini. A ako ovo ne pomogne može se koristiti vaginalna estrogenska terapija.
– Ova terapija ne samo da ublažava simptome, već pomaže vraćanju vaginalne sluzokože u normalu – napominje Taker.
Ona ističe međutim da su lubrikanti i hidratantna sredstva samo privremeno rešenje te da ako suvoća ne nestane, treba posetiti ginekologa koji može da prepiše vaginalni estrogen ili drugu terapiju.
Na drugoj strani kada je u pitanju bolan seks, uzroci mogu biti različiti od prethodno pomenute suvoće vagine koja može da dovede do atrofije vagine do određenih obolenja.
Endometrioza, ciste na jajnicima, ožiljci od operacije, polno prenosive infekcije, vaginitis, mogu biti uzroci bolnog odnosa.
– Ako osećate bol tokom snošaja, važno je da obavite pregled da biste utvrdili uzrok, kaže dr Taker.
Na kraju važno je pozabaviti se i emocijama koje mogu biti posebno naglašene tokom menopauze.
– Pokušajte da povećate svoju sposobnost ili volju da uživate u seksu umesto da povećate seksualni nagon – predlaže dr Taker. Ona kaže da postoje mnogi načini za poboljšanje seksualnog života – bolja komunikacija sa partnerom, različiti položaji tokom seksa, Keglove vežbe, čitanje erotskih knjiga…
Ponekad menopauza može doneti i depresiju zbog smanjenog nivoa estrogena i ako se to desi onda uobičajni saveti za povećanje seksualne želje nisu dovoljni, već je potrebna pomoć lekara. Ipak, ništa nije od ovoga razlog da se tokom menopauze odustane od seksa.
– Integrisani pristup tretmanu može da leči i medicinska i emocionalna pitanja povezana sa menopauzom, uverava dr Taker.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.