Klostridije su bakterije koje žive u našim crevima, ali u najvećem broju slučajeva to nije opasno jer količinu klostridija na bezbednom nivou po organizam održavaju dobre bakterije.
Međutim, ukoliko dođe do narušavanja ravnoteže i klostridije se umnože, infekcija može izazvati i teža oboljenja, poput opasnih upala debelog creva. Kako se zaštiti od klostridije?
Prva važna stvar koju treba da znate o klostridiji je da se infekcija najčešće javlja nakon upotrebe antibiotika koji mogu da naruše crevnu floru. Takođe, klostridija je zarazna. Prenosi se kontaktom rukama.
Klostridija je tvrdoglava bakterija sa skoro neuništivim sporama. Spore mogu da prežive u boci sredstva za dezinfekciju, a alkohol im ne može apsolutno ništa, kao ni smrzavanje. Toplota može da ubije spore, ali samo na ili iznad 82 stepena Celzijusa.
Klostridija se nalazi svuda u okolini, uključujući i tlo. Ima je u javnim toaletima, na telefonima, tastaturama, kvakama na vratima, ogradama i drugim predmetima koji se često dodiruju.
Jedina komercijalno dostupna hemikalija koja može ubiti klostridiju je izbeljivač. Možete napraviti sopstvenu mešavinu izbeljivača.
Voda treba da bude u odnosu sa sredstvom za čišćenje površina 1:9. Obavezno nosite rukavice kada rukujete izbeljivačem i to u dobro provetrenom prostoru, jer isparenja mogu oštetiti ćelije kože i respiratorni sistem. Ovom smesom poprskajte područja koja često dodirujete u vašem domu i automobilu.
Uvek operite ruke čim dođete kući sa javnog mesta.
Klostridija se širi putem stolice. Ako neko ne opere ruke nakon upotrebe toaleta (ili ih ne opere dovoljno dobro), može širiti klostridiju na druge površine.
Neminovno ćete doći u kontakt sa ovim površinama u svakodnevnom životu, tako da je najbolja odbrana da jednostavno dobro i često perete ruke.
Nakon što ste izlečeni od klostridije-a, verovatno ćete i dalje razbacivati spore godinama, neograničeno. Ne brinite previše o tome kako postoji mogućnost da zarazite svoju porodicu.
Zapamtite da su 5-10 odsto ljudske populacije takođe nosioci kao vi, a da to čak i ne znaju! Ljudi sa zdravom želudačnom kiselinom i crevnom florom obično mogu da progutaju klostridija spore, a da se ne inficiraju. Bebe uopšte ne mogu da se zaraze klostridijom jer njihova crevna flora funkcioniše drugačije.
Brzi saveti
Uvek zatvorite poklopac WC šolje pre nego što pustite vodu. To će sprečiti širenje spora po vašem kupatilu.
Čuvajte četkicu za zube u zatvorenom ormariću ili izvan kupatila.
Uvek perite ruke najmanje 20 sekundi i ne zaboravite da operete ispod noktiju.
Oko 40 odsto mesa u supermarketima je pozitivno na klostridiju. Dobro kuvajte meso da biste ubili
klostridiju i druge bakterije poput salmonele, koje mogu da uznemire creva i potencijalno prouzrokuju klijanje klostridije.
Ne grizite nokte i ne jedite prstima ako možete. Držite ruke podalje od usta, one su najveći razlog za širenje klica.
Bolničke bakterije opstaju na kalcijumu i veštačkim šećerima.
Koriste kalcijum za izgradnju ljuske/spore, a studije pokazuju da se mnogo brže razmnožavaju kada se hrane veštačkim šećerima kao što su kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze, sukraloza, itd.
Dakle, kao opšte pravilo, klonite se brze hrane.
Držite u ishrani malo mlečnih proizvoda. Zdrava ishrana će pomoći vašim dobrim bakterijama da napreduju i brojčano nadmaše klostridiju.
Pijte najmanje dve litre vode dnevno, da biste poboljšali varenje i crevnu floru. Voda sobne temperature je najbolja, jer voda koja je previše topla ili previše hladna može izazvati stomačne tegobe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.