Hipertenzija je zdravstveni problem od kojeg pati veliki broj ljudi, a da toga često nisu ni svesni, jer u većini slučajeva ne prouzrokuje nikakve simptome.
Normalni krvni pritisk iznosi 120/80mmHg, a njegove vrednosti se svakodnevno menjaju na šta utiču različiti faktori kao što su emocionalno stanje, fizička aktivnost, izloženost stresu i mnogi drugi.
Hipertenzija je bolest u kojoj dolazi do trajnog povišenog krvnog pritiska u arterijama u vrednosti od 140/90mmHg i više, a može dovesti do moždanog i srčanog udara, aritmije i različitih oblika hroničnog oštećenja bubrega i drugih zdravstvenih problema. U nastavku teksta pogledajte koji su sve simptomi hipertenzije.
Glavobolje
Mnoge neurološke bolesti mogu da dovedu do povećanog krvnog pritiska u glavi, a jedan od takvih stanja jeste hipertenzija. To podrazumeva povećanje pritiska na mozak, usled hipertenzivne krize, kada dolazi do curenja krvi iz žila u mozak. U ovim slučajevima važno je obratiti se lekaru, posebno ako se uz glavobolju i visok krvni pritisak javi i curenje krvi iz nosa.
Bol u grudima i poteškoće sa disanjem
Visok krvni pritisak dovodi do sužavanja ili pak blokiranja krvnih sudova u plućima. Ova pojava usporava protok krvi kroz pluća, što vodi do porasta pritiska u plućima, a kao posledica toga javlja se slabljenje srčanog mišića. Do slabljenja mišića dolazi usled većeg napora srca u pumpanju krvi. Ovo stanje može da prouzrokuje bol, infarkt, ali i borbu za dah.
Problemi sa vidom i govorom
Stručnjaci smatraju da je uzrok problema sa vidom i govorom mehanički stres koji utiče na pritisak na krvne žile i živce. Takođe, pored ovog problema mogu da se jave i problemi sa pamćenjem usled dugogodišnje nekontrolisane hipertenzije. Još uvek nije utvrđeno na koji način visok krvni pritisak utiče na pamćenje, ali neke studije pokazuju da je on rizični faktor za kognitivno propadanje kod osoba starosti između 40 i 60 godina.
Zbunjenost i vrtoglavica
Vrtoglavice i gubitak ravnoteže nisu povod za brigu, ukoliko se jave nakon što ste naglo ustali. Međutim, ukoliko se ovaj problem javlja iznova i bez povoda, ne treba ga ignorisati i treba posetiti lekara.
Hipertenzija može ozbiljno da utiče na svakodnevni život i zdravlje. Međutim, to ne treba da vas brine, jer se visok krvni pritisak može držati pod kontrolom, ukoliko se na vreme dijagnostifikuje i redovno kontroliše. Pogledajte nekoliko saveta kako da snizite visok krvni pritisak bez upotrebe lekova.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.