Migrena je zdravstveno stanje koje dugo već zbunjuje naučnike, jer njeni tačni uzroci još uvek nisu u potpunosti shvaćeni.
Istraživanje objavljeno u žurnalu „Journal of Clinical Investigation“ objašnjava da napadi migrene mogu biti izazvani kratkim lancima aminokiselina – peptidima povezanim sa kalcitoninom (CGRP). Tretmani koji ciljaju kalcitonin su već na tržištu. Međutim, istraživanja su pokazala da u ovaj proces mogu biti uključeni i „neispravni“ sistemi za drenažu tečnosti u mozgu.
Zašto se tokom migrene pojavljuje osećaj pritiska?
Istraživački tim na Medicinskom fakultetu Univerziteta Severne Karoline pronašao je dokaze da hormon kalcitonin može uticati na to kako se tečnost koja se zove cerebrospinalna tečnost odvodi iz mozga. Ova tečnost okružuje mozak i kičmenu moždinu i igra važnu ulogu u zaštiti i podržavanju funkcionisanja mozga. Tokom napada migrene, kalcitonin može prouzrokovati blokiranje drenaže ove tečnosti, što dovodi do povećanog pritiska u glavi i bola.
Kako je objasnila fiziolog Kejtlin Karon, u svojoj studiji otkrili su da je limfni sistem mozga, koji pomaže u dreniranju ove tečnosti, važan u razumevanju zašto migrene izazivaju bol. Otkrili su da kalcitonin i izmenjene interakcije sa imunim ćelijama uzrokuju da cerebrospinalna tečnost ne curi pravilno iz limfnih sudova, što doprinosi bolu tokom migrene, prenosi Metropolitan.
Tokom napada migrene, kalcitonin se akumulira u velikim količinama u slojevima tkiva koji okružuju mozak, i to pomaže da se objasni zašto se simptomi kao što su pritisak u glavi i jak bol javljaju tokom migrene. Ova nova otkrića pomažu naučnicima da bolje razumeju zašto su neki tretmani za glavobolju koji ciljaju kalcitonin efikasni.
Razlika između muškaraca i žena
Sledeći korak istraživača bio je da utvrde da li problemi sa limfnim sistemom mogu pomoći da se objasni zašto više od tri puta više žena nego muškaraca ima migrene.
Pošto limfna disfunkcija takođe pokazuje jaku prevalenciju kod žena, naučnici sugerišu da neurološki poremećaji kao što je migrena mogu biti povezani sa polnim razlikama u limfnoj vaskulaturi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.